5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Weigel: Sobór był bardziej nastawiony na chrystianizację świata niż na zmianę Kościoła

Ocena: 4.8
619

Nawiązując do 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru, amerykański publicysta zauważa, że był on bardziej nastawiony na chrystianizację świata niż na zmianę Kościoła. Wskazuje, że w związku z trwającym synodem nt. synodalności warto sięgnąć do spuścizny Vaticanum II i odkryć ją na nowo. W tym celu należy „czytać” Sobór przez pryzmat jego dwóch najważniejszych tekstów - Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym (Dei Verbum) i Konstytucji dogmatycznej o Kościele (Lumen Gentium). Tak właśnie czynią żywe części Kościoła światowego.

Weigel wyraża przekonanie, że intencją Jana XXIII przy zwoływaniu soboru ekumenicznego było rozpalenie na nowo chrystocentrycznej wiary Kościoła, aby nawrócić współczesny świat. „Słusznie wierzył, że stanie się to tylko dzięki nowej metodzie zaangażowania się we współczesny świat. A to oznaczało znalezienie języka ewangelizacji i katechezy, który współczesny świat mógłby «usłyszeć». Nalegał też na to, by wiara katolicka była głoszona w całości” – podkreśla autor bestselerowej biografii Jana Pawła II.

Wskazuje, że jest to szczególnie ważne w synodalnej debacie, w której depozyt wiary chrześcijańskiej zdaje się rozmywać. „Dei Verbum zdecydowanie potwierdziło rzeczywistość i wiążący autorytet objawienia Bożego w czasie. To jest właśnie to, o co chodzi dzisiaj w Niemczech: Czy Bóg wie lepiej, czy my?” – podkreśla Weigel. Zauważa, że dziś trzeba wrócić też do Lumen Gentium, które postawiło Chrystusa z powrotem w centrum życia i przepowiadania Kościoła.

Wskazuje zarazem, że ojcowie soborowi traktowali liturgię jako „najpotężniejsze narzędzie Kościoła do niesienia zaczynu Ewangelii całemu światu”. Amerykański publicysta przypomina, że pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI należy rozumieć jako jedną ciągłą interpretację Vaticanum II. Na Nadzwyczajnym Synodzie Biskupów w 1985 roku, zwołanym przez Jana Pawła II i prowadzonym intelektualnie przez kard. Ratzingera, Kościół otrzymał niejako „główny klucz” do Soboru: koncepcję Kościoła jako wspólnoty uczniów w misji.  Jest to aktualne również na drodze synodalnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter