Z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki Stolica Apostolska zorganizowała w minioną środę we współpracy z amerykańskim uniwersytetem Georgetown wirtualną konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego.
Webinar odbywa się pod hasłem: „świat wolny od broni atomowej”. Jego głównym organizatorem jest kard. Silvano Tomasi, który przez wiele lat reprezentował Stolicę Apostolską przy organizacjach międzynarodowych w Genewie. Podkreśla on, że dziś większość państw świata chce bezpieczeństwa, które nie opiera się na zrównoważonym posiadaniu broni atomowej, lecz na pewności, że nikt jej nie posiada.
Jak podkreśla kard. Tomasi, również dzięki zdecydowanej postawie papieża i Stolicy Apostolskiej w ostatnich latach zmienia się nastawienie opinii publicznej do tego rodzaju broni. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z destrukcyjnych konsekwencji jej ewentualnego użycia.
Ta konferencja jest wezwaniem do podjęcia nowych starań o eliminację zagrożenia użycia broni atomowej. Chcemy też, aby zrozumiano stanowisko Papieża Franciszka, które stopniowo stało się coraz bardziej jasne, a mianowicie, że niedopuszczalne pod względem etycznym jest nie tylko użycie broni atomowej, ale również samo jej posiadanie. Ten krok pobudził do nowej i pogłębionej refleksji, aby można było zrozumieć, że pokój to nie tylko brak wojny, ale obejmuje on również rozwój i sprawiedliwość w relacjach między społeczeństwami i państwami
– powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Tomasi.
Taka jest zasadnicza idea, którą promuje papież Franciszek i którą sam powtórzył podczas swej historycznej podróży do Japonii oraz w ostatniej encyklice Fratelli tutti. Jest to moralna ocena faktu, że ze względu na konsekwencje jej użycia, broń atomowa nie jest w żadnym wypadku dopuszczalna i że prawdziwy pokój to coś więcej; musi on obejmować bezpieczeństwo wszystkich, a nie tylko nielicznych.