Trwają przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów. W Markowej 10 sierpnia spotkali się przedstawiciele władz kościelnych, państwowych i samorządowych.
Modlitwę na cmentarzu w miejscu grobu rodziny Ulmów poprowadził abp Adam Szal, metropolita przemyski.
Doczesne szczątki błogosławionych po beatyfikacji zostaną umieszczone w sarkofagu w kościele parafialnym św. Doroty, gdzie Ulmowie brali ślub oraz gdzie chrzest przyjęło sześcioro ich dzieci.
Spodziewamy się około 60 biskupów z kraju i zagranicy, wśród nich kard. Roberta Saraha i kard. Gerharda Mullera. W imieniu papieża Franciszka Eucharystii będzie przewodniczyć kard. Marcello Semeraro
– zapowiedział abp Adam Szal.
W przeddzień beatyfikacji 9 września odbędzie się w Markowej spotkanie modlitewne dla młodzieży z metropolii przemyskiej „Święto Młodych Podkarpacia”.
Bp Szal zachęca, by pielgrzymi na beatyfikację 10 września przybywali w zorganizowanych grupach autokarowych.
Dla samochodów osobowych parkingi będą usytuowane nawet kilka km od miejsca celebry.
SPRAWDŹ TEŻ: Rodzina na ołtarze
Trwają przygotowania miejsca, na stadionie w Markowej, gdzie będzie sprawowana Eucharystia.
Sektory dla pielgrzymów będą wyznaczone też na przyległych do stadionu terenach.
Chęć udziału w uroczystościach najlepiej zgłosić w swojej parafii.
Kuria Archidiecezji Przemyskiej stosowanie do zapotrzebowania przekaże każdej diecezji karty wstępu na uroczystości.
Przewiduje się, że w uroczystościach weźmie udział ok. 25 tys. osób.
- Wspomnienie liturgiczne bł. Ulmów będzie przypadać 7 lipca, w rocznicę ślubu Józefa i Wiktorii – zapowiedział ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego.
W organizację i promocję obchodów towarzyszących beatyfikacji Rodziny Ulmów zaangażowały się władze państwowe i samorządowe.
ZOBACZ TAKŻE: Przed beatyfikacją Ulmów
Prezydent RP Andrzej Duda powołał w tym celu marcu br. odrębny komitet.
W spotkaniu w Markowej 10 sierpnia udział wzięli m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ingaczak-Bandych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Obecni byli także starostwa łańcucki Adam Krzysztoń oraz wójt gminy Markowa Mirosław Mac.
Kulminacją działań o charakterze kulturalnym będzie misterium „Przerwane dzieciństwo”, które odbędzie się w przeddzień Mszy beatyfikacyjnej – 9 września w Filharmonii Podkarpackiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jedno życie, cały świat
20 sierpnia w Łańcucie odbędzie się ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego „Ulmowie” w reż. Dariusza Walusiaka, zaś 27 sierpnia w Kolbuszowej - koncert „Sprawiedliwi z Markowej – Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”.
Wśród inicjatyw znalazły się także nadanie imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu Rzeszów-Jasionka, które zaplanowano na koniec roku.
W grudniu br. w Komitecie Regionów w Brukseli zostanie zaprezentowana wystawa ukazująca historię rodziny Ulmów oraz polskich Sprawiedliwych.
Ojcu Świętemu zostanie przekazana Szopka Bożonarodzeniowa wykonana przez lokalnych artystów z Markowej.