Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku. Nie jest to oficjalny dokument Komisji czy Konferencji Episkopatu Polski, a jedynie sugestia do wykorzystania przez Biskupów diecezjalnych w diecezjach polskich.
Podstawowe założenia propozycji ujednoliconych wskazań są następujące:
– wydane przez Stolicę Apostolską dekrety i noty mają charakter „ogólnych wskazówek i sugestii” (Dekret Covid-I z dn. 19.03.2020), a więc są jedynie zaleceniami, a nie obowiązującymi przepisami.
– każdy biskup diecezjalny decyduje na obszarze własnej diecezji, jakie konkretne wskazania liturgiczne zastosować.
– przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w Grobie Pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.). Decyzja o pominięciu poszczególnych obrzędów lub ich uproszczeniu należy do biskupa diecezjalnego.
– w propozycji wskazań nie ma odniesień do szczegółowych cywilnych wskazań sanitarnych, ponieważ zawsze brane są pod uwagę te, które aktualnie obowiązują.
Propozycja ujednoliconych wskazań liturgicznych jest zbiorem wskazówek ułożonych wg ukazanych powyżej założeń w odniesieniu do już istniejących wskazań i sugestii wydanych zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na okres pandemii.
Czytaj także:
- Przewodniczący KEP: apeluję o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas udziału w uroczystościach religijnych
- Wielki Tydzień i Wielkanoc w Watykanie
- Nowe obostrzenia od soboty! W kościołach limit - 1 os. na 20 m2
- Watykan: celebracje Wielkiego Tygodnia - wg zeszłorocznych wskazań
- Wspólny komunikat ministra zdrowia i sekretarza generalnego KEP
- Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień