27 marca
środa
Lidii, Ernesta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomnik modlitwy

Ocena: 0
1493

Przedstawia Jana Pawła II dokładnie takim, jakim go zapamiętali uczestnicy niezwykłej uroczystości w Radzyminie.

fot. arch. Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu

Od dwóch miesięcy dumą mieszkańców i władz Radzymina jest stojący na tamtejszym Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 Roku pomnik. Przedstawia on Jana Pawła II na klęczniku – dokładnie w tej samej pozycji i w tym samym miejscu, w którym papież modlił przy mogiłach żołnierzy poległych w bitwie warszawskiej. Stało się to podczas wizyty w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. Papież „wymknął się” podczas swojej pielgrzymki do Polski, między beatyfikacją Reginy Protmann, Edmunda Bojanowskiego i 108 męczenników drugiej wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie a nabożeństwem przed katedrą warszawsko-praską, by oddać część bohaterom 1920 r.

Radzymin tamtego dnia nie zapomniał. – Już wtedy zastanawialiśmy się, jak te chwile upamiętnić. I kiedy w 2016 r. w gminie uchwaliliśmy, wzorem Warszawy, radzymiński budżet obywatelski, od razu pomyślałem o pomniku Jana Pawła II na naszym cmentarzu – mówi pomysłodawca Mirosław Jusiński, świadek tamtych wydarzeń i od 31 lat dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. – Zgłosiłem projekt do budżetu i okazało się, że Radzymin na ten pomnik czeka!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (670), 12 sierpnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -