23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polscy biskupi wezmą udział w pogrzebie Benedykta XVI

Ocena: 0
732

Kilkunastu polskich biskupów będzie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych papieża-seniora Benedykta XVI. Do Watykanu udają się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Państwo polskie reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda.

fot. www.episkopat.pl

Ponadto w pogrzebie Benedykta XVI wezmą udział m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i krakowski biskup pomocniczy Jan Zając. Do Watykanu pojadą też metropolita gdański abp Tadeusz Wojda i biskup pomocniczy Piotr Przyborek, koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji zielonogórsko gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny.

W komunikacie wydanym po śmierci Benedykta XVI abp Stanisław Gądecki zwrócił się do polskich księży, aby po pogrzebie papieża-seniora, 5 stycznia 2023, odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Ponadto przewodniczący Episkopatu poinformował, że 7 stycznia o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Wiadomo także, że w uroczystościach pogrzebowych papieża-seniora Benedykta XVI weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności” – napisał prezydent RP po śmierci Benedykta XVI.

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia o godz. 9.30 na Placu św. Piotra. Liturgii będzie przewodniczył papież Franciszek.

Papież senior zmarł 31 stycznia o godz. 9.34 w klasztoru Mater Ecclesiae. Miejsce to 95-letni papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter