18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przybył do Armenii

Ocena: 0
879

O godz. 14:40 czasu lokalnego (12:40 czasu polskiego) samolot A321 włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Zwartnoc w stolicy Armenii, Erywaniu.

2016-06-24 13:06, aktual. 13:33
tom (KAI) / Erywań, mz
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Podróż apostolska Franciszka w dniach 24-26 czerwca, w czasie której odwiedzi Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap, przebiega pod hasłem: „Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim”.

Po wylądowaniu papieskiego samolotu na pokład weszli nuncjusz apostolski w Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie abp Marek Solczyński oraz armeński szef protokołu. Następnie w drzwiach samolotu ukazał się Franciszek, którego u stóp samolotu chlebem i solą powitała dwójka dzieci. Papież przywitał się z prezydentem Serżem Sarkisjanem i z jego żoną Ritą. Ze zwierzchnikiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego (OKA), katolikosem Gareginem II, wymienili braterski uścisk.

Wśród obecnych na płycie lotniska byli m.in. katolicki patriarcha Cylicji obrządku ormiańskiego Grzegorz Piotr XX Ghabroyan, abp Raphael Minassian, ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Europie Wschodniej, a także administrator apostolski dla Kaukazu bp Giuseppe Pasotto, odpowiadający za wspólnotę łacińską w tym regionie świata.

Tradycyjnie odegrano hymny Watykanu i Armenii i oddano wojskowe honory. Ceremonii towarzyszył śpiew chóru dziecięcego.

Następnie prezydent Armenii i Garegin II wraz z papieżem udali się na krótką rozmowę do saloniku prezydenckiego.

Papieżowi w czasie wizyty w Armenii towarzyszą m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, jego zastępca abp Angelo Becciu, substytut ds. ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu, prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, a także dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oraz Giovanni Maria Vian, dyrektor watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano".

Po ceremonii powitania papież pojechał do katedry OKA w Eczmiadzynie, gdzie będzie się modlił i wygłosi krótkie przemówienie. Następnie złoży kurtuazyjną wizytę u prezydenta Sarkisjana oraz spotka się z władzami cywilnymi i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Erywaniu. Wieczorem przewidziane jest prywatne spotkanie Franciszka z Gareginem II w Pałacu Apostolskim w Eczmiadzynie.

Podobnie jak św. Jan Paweł II, Franciszek przez cały czas pobytu w Armenii nie będzie nocował w nuncjaturze ani w innym budynku katolickim. Zamieszka w pałacu patriarszym katolikosa. Żaden inny Kościół niekatolicki nie gościł papieży w rezydencji swego zwierzchnika.

W czwartek wieczorem, jak przed każdą podróżą zagraniczną, Franciszek tradycyjnie modlił się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej przed wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani (Ocalenia Ludu Rzymskiego). Papież przez kilka minut pogrążył się w modlitwie, a na ołtarzu kaplicy złożył bukiet kwiatów.

Była to jego 36. wizyta w tej świątyni od czasu wyboru na papieża. Po raz pierwszy przybył do niej już następnego dnia po wyborze, 14 marca 2013 r. Stało się już tradycją, że przyjeżdża tam zawsze przed rozpoczęciem i po zakończeniu swych zagranicznych podróży.

Przed wizytą 22 czerwca wieczorem Franciszek wystosował przesłanie wideo do ormiańskiego narodu, w którym powiedział m.in.: "Przybywam jako pielgrzym, by zaczerpnąć z pradawnej mądrości waszego narodu i by napoić się u źródeł waszej wiary, trwałej jak wasze słynne kamienne krzyże. Wasza historia i dzieje waszego ukochanego narodu budzą we mnie podziw i ból. Podziw, ponieważ znaleźliście w krzyżu Chrystusa i waszej mądrości siłę do tego, by zawsze się podnieść, nawet z cierpień, które należą do najstraszliwszych, jakie ludzkość pamięta. Z bólu po tragediach, jakich wasi ojcowie doświadczyli na własnej skórze. Nie pozwólmy jednak, by bolesne wspomnienia zawładnęły naszym sercem. Nie poddawajmy się nawet w obliczu nieustannych ataków zła. Jako sługa Ewangelii i posłaniec pokoju pragnę przybyć do was, by umocnić wszelkie wysiłki na drodze pokoju i współdzielić wasze kroki na drodze pojednania, które rodzi nadzieję”.

Franciszek przypomniał też wielkich świętych narodu ormiańskiego, a wśród nich doktora Kościoła, Grzegorza z Nareku. Wyraził zarazem nadzieję, że jego spotkanie z patriarchą wszystkich Ormian Gareginem II będzie kolejnym krokiem na drodze ku pełnej jedności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter