13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na styku diecezji

Ocena: 4.7
320

Nad Bugiem koło Wyszkowa znajduje się jedna z mniejszych parafii diecezji warszawsko-praskiej. Mała, a w gorliwości kapłanów i świeckich świecąca przykładem.

fot. Irena Świerdzewska

Domy jednorodzinne w otoczeniu lasów, z zapachem żywicznych sosen, przywołują klimat dawnego letniska. Do Rybienka Leśnego przyjeżdżali mieszkańcy Wyszkowa i Warszawy, a generałowie i ministrowie budowali tu dacze. Dom emerytalny dla marszałka Józefa Piłsudskiego wzniesiono tu w latach trzydziestych ubiegłego wieku. O tamtym czasie przypomina drewniana świątynia w stylu zakopiańskim. Powstała z funduszy letników, z inicjatywy ewangelickiego (!) małżeństwa Amalii i Juliana Bursche’ów. On, pastor, także zaprojektował kościół. Utworzono tu najpierw ośrodek duszpasterski, jako filię wyszkowskiej parafii św. Idziego, a potem (sierpień 1975 r.) parafię Matki Bożej Królowej Polski. Zaczęli osiedlać się ludzie napływający z różnych stron. W takich warunkach niełatwo było tworzyć wspólnotę. Dopiero uczęszczające do szkoły dzieci zaczęły się poznawać i znikała anonimowość. Podczas nowego podziału diecezji w Polsce, w 1992 r., Rybienko, które było w diecezji płockiej, znalazło się w diecezji warszawsko-praskiej. Administracyjnie jest dzielnicą Wyszkowa, należącego do diecezji łomżyńskiej.

Dziś parafia liczy półtora tysiąca mieszkańców, pracujących w pobliskim Wyszkowie i Warszawie. – Z uznaniem patrzę, jak uczestniczą we Mszy Świętej, słuchają kazań i wchodzą w dialog. Znam swoich parafian, zawsze mogę na nich liczyć – chwali ks. Jarosław Balikowski, od sześciu lat proboszcz parafii.

Każdy znajduje w parafii swoje miejsce. Działają tu dwa koła Żywego Różańca, Krucjata za Ojczyznę skupiająca około 50 osób, grupa misjonarska, która modli się za misjonarzy i powołania misyjne. Trzynastego dnia każdego miesiąca z Rybienka wyrusza pielgrzymka piesza – zwykle 20–30 osób – do odległego o 15 km sanktuarium w Loretto. Jan Kacperski, członek Rady Parafialnej, od roku jest w grupie Czcicieli Krwi Chrystusa. – My parafianie dbamy, żeby kwiaty były ułożone w kościele, a zieleń wokół świątyni zadbana. Robimy to z przyjemnością, bo jest to na chwałę Boga i dla ludzi – mówi. W każdą sobotę inna grupa osób sprząta świątynię: mieszkańcy Rybienka, Latoszka, który jest dzielnicą Rybienka, oraz Drogoszewa. – Przy pracach w parafii, budowie grobu Pańskiego czy ołtarzy Bożego Ciała, ale też kiedy układaliśmy chodnik, proboszcz pracuje razem z nami – podkreśla Jan Kacperski. – Zapowiedział, że nie chce być na utrzymaniu parafii, uczy w szkole religii w klasach 1–3. Celem jest także przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

– Nasz proboszcz to dobry gospodarz, zadbał o remont kościoła. Czujemy z jego strony życzliwość, ciepło, ma poczucie humoru. Wprowadził dzielenie się opłatkiem po pasterce, wszystkim podoba się spotkanie ze św. Mikołajem w stroju biskupa. A ks. Zenobiusz Mosakowski, który był tu proboszczem przez kilkadziesiąt lat i chrzcił nasze dzieci, z wielką estymą odprawia Mszę Świętą, mówi wspaniałe kazania, jest dobrym spowiednikiem. Parafia jest zaopiekowana, czujemy się tu u siebie – mówi Mariola Dziemianowicz, parafianka od 30 lat.

Ksiądz Zenobiusz Mosakowski, mimo sędziwego wieku, aktywnie pracuje w parafii i poza nią. Od kilkunastu lat w każdą niedzielę w parafii Przemienienia w Radzyminie, na prośbę tamtejszych duszpasterzy, pomaga na Mszach Świętych, służąc w konfesjonale. Wieczorem sprawuje Eucharystię w Rybienku Leśnym. O dobrych relacjach między kapłanami w Rybienku pisać by wiele. – Parafia obecnie ma wspaniałego proboszcza – chwali ksiądz senior. Proboszcz odpowiada tym samym, chwaląc zaangażowanie ks. Zenobiusza w duszpasterstwo. Obaj chodzą na wizyty duszpasterskie, pukając do każdego domu. W niedzielę 23 czerwca parafia będzie świętować wyjątkowe jubileusze: 90-lecie urodzin, 60-lecie kapłaństwa i 40-lecie pracy w parafii ks. kan. Zenobiusza Mosakowskiego. Mszy Świętej będzie przewodniczyć bp Romuald Kamiński.

Parafia przygotowuje się też do złotego jubileuszu erygowania – w przyszłym roku. Wotum wdzięczności za półwiecze będzie kilkunastometrowy witraż z wizerunkiem Matki Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter