Od niedzieli (13 czerwca) w kościołach podczas liturgii będzie mogła być zapełniona połowa miejsc. Do 12 czerwca, mimo zmniejszania się liczby zakażeń i zgonów, obowiązywał limit 1 os. na 15 m2. „Cieszy nas bardzo, że jest możliwe szersze otwarcie kościołów" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. O zmniejszenie restrykcji dotyczących kościołów apelował kilka dni temu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
Na zwołanej w czwartek 10 czerwca konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o dalszych etapach znoszenia restrykcji sanitarnych związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Jak zapowiedział, od 13 czerwca w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc, a od soboty 26 czerwca - 75 proc. miejsc. Do wspomnianego limitu miejsc nie będą wliczane osoby zaszczepione oraz - tak, jak wcześniej - osoby sprawujące kult religijny
Jest to wyrównanie do niektórych innych instytucji i warunków, które obowiązują gdzie indziej
- poinformował szef rządu.
Kolejne poluzowania obostrzeń mają przede wszystkim związek z postępującymi szczepieniami. Dwoma dawkami (lub szczepionką jednodawkową) zaszczepionych zostało do tej pory 8 mln 192 tys. osób. Ogółem wykonano natomiast 23 mln 240 tys. szczepień.
Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że pandemia nadal trwa i władze przy korygowaniu obostrzeń będą, tak jak cały czas, na bieżąco monitorować sytuację.
Kilka dni temu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wyraził swój „stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary". Chodziło o utrzymywanie limitu wiernych w kościołach mimo luzowania restrykcji w innych obszarach jak gastronomia, sporty wyczynowe, hotelartwo czy imprezy okolicznościowe.
Przewodniczący Episkopatu zauważył, że w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys. Od 27 marca jest to 1 os. na 15 m2. W chwili wprowadzania tych zmian (25 marca) odnotowano 34 151 przypadków infekcji oraz 520 zgonów. W czwartek 10 czerwca jest to natomiast 382 zakażonych i 84 zgony.
Arcybiskup powołał się na przykład, gdy "w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2”.
Mateusz Morawiecki zareagował na list abp. Gądeckiego, obiecując złagodzenie obostrzeń dotyczących ilości wiernych w świątyniach. Przyznał, że decyzję, by "święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób", podjął w wyniku niedawnych rozmów rządu z Episkopatem.
Czytaj także: