18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lekcja wiary i historii

Ocena: 0
798

Album „Dziedzictwo chrztu” może być wspaniałą pamiątką dla Polaków obchodzących 1050. rocznicę chrztu Polski, a dla młodszego pokolenia, które nie przeżywało uroczystości milenijnych w 1966 r. – lekcją historii i patriotyzmu.

Dobrze się stało, że wydawnictwo Biały Kruk podjęło się publikacji tego znakomitego dzieła. Otwiera je obszerny tekst ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Sacrum Poloniae Millennium (966-1966)”, w którym autor, wychodząc od biblijnych korzeni świętowania jubileuszy, przechodzi do historii Polski. Zwraca uwagę m.in. na mało znany fakt, że przygotowania do uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu Polski rozpoczęły się wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i miały różną formę. Ostatecznie przygotowania przerwała II wojna światowa. Dopiero objęcie sterów Kościoła w Polsce przez kard. Stefana Wyszyńskiego dorowadziło – nie bez trudności – do obchodów godnych tak ważnego wydarzenia, jakim był dla Polski chrzest.

Jak przebiegały uroczystości milenijne na Jasnej Górze i w poszczególnych diecezjach, pokazują liczne fotografie wykonane w 1966 r. Na wielu z nich są kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, inni pasterze różnych diecezji, a także nieprzeliczone rzesze wiernych, którzy w ten sposób, w czasach prześladowań Kościoła i szykan wobec ludzi wierzących, manifestowali swoją wiarę. „Marksistowskiej »walce klas« i »sprawiedliwości socjalistycznej« obiecującej raj na ziemi po eksterminacji tych, którzy do niego nie pasują, Prymas przeciwstawiał koncepcję »sprawiedliwości chrześcijańskiej «, opartej na Ewangelii i jej zasadach moralnych” – podkreśla w swoim tekście ks. prof. Chrostowski. Autor przypomniał lata Wielkiej Nowenny, która przygotowywała wiernych do obchodów milenijnych. Jej twórcą był sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

W rozdziale „50 lat później” pokazano zdjęcia z tegorocznych obchodów 1050-lecia chrztu Polski. To radosne świętowanie z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych jakże różniło się od obchodów z 1966 r., kiedy to władze komunistyczne wypowiedziały wręcz Kościołowi wojnę, organizując konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego, które stały się okazją do nagonki na episkopat.

Album uzupełniają: homilia abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wygłoszona z okazji jubileuszu w katedrze poznańskiej 15 kwietnia 2016 r., oraz orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone tego samego dnia przed Zgromadzeniem Narodowym w Poznaniu.

 

Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski; „Dziedzictwo chrztu 966 – 1966 – 2016”, Biały Kruk, Kraków 2016, 144 s.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 34 (568), 21 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter