22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz laureatem nagrody "Ku chwale"

Ocena: 5
209

Wręczenie statuetki odbyło się 26 stycznia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

Fot. arch. idziemy.pl

Arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa w 2009 roku. Laudację na cześć uhonorowanego wygłosił abp Wojciech Polak. 

Przypominając życiową i kapłańską drogę kard. Nycza, Prymas Polski wskazał na jego otwartość wyrażającą się w biskupim zawołaniu „z ludu i dla ludu”, a jednocześnie odwagę i roztropność w podejmowaniu tematów i spraw trudnych.

Jego rozważny głos podczas posiedzeń Rady Stałej KEP, której jest wieloletnim członkiem czy w czasie Zebrań Plenarnych, z charakterystyczną dla niego zdolnością do syntezy i do wskazywania istoty poruszanych zagadnień, sprzyja uchwyceniu zasadniczych kierunków i nakreśleniu konkretnych zobowiązań w długich niekiedy pasterskich debatach

– stwierdził abp Polak.

Idąc śladem św. Jana Pawła II, którego – jak sam mówi – trzeba nie tylko podziwiać, ale i naśladować, kard. Nycz pozostaje wierny Ewangelii i tradycji, będąc jednocześnie otwartym na dialog i współpracę ze światem

– zaznaczył Prymas.

Od wielu lat i wśród zmieniających się sił i opcji politycznych bierze udział w dialogu Kościoła i państwa, będąc członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. Przypomina przy tym, że Kościół może i powinien wypowiadać się w sprawach politycznych, ale tylko w tych, jakie określa społeczna nauka Kościoła. W związku z tym stale przywołuje podstawową zasadę, jaką jest troska o dobro wspólne i o to jasno apeluje do polityków wszystkich, często zwaśnionych ze sobą opcji i stron politycznych

– podkreślił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński wspomniał także w laudacji o wielkim dziele zapoczątkowanym przez kard. Józefa Glempa, a ukończonym przez kard. Kazimierza Nycza – Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Podziękował też arcybiskupowi warszawskiemu za ogromny szacunek, wrażliwość serca oraz troskę o osobę, życie i dzieło Prymasa z Kujaw.

Patrząc na jego pracowitość i oddanie Kościołowi, powiedziałeś kiedyś, że życzyłbyś każdemu mieć takiego poprzednika. My, dziś, tu, w Inowrocławiu, w miejscu urodzenia i chrztu świętego Prymasa Józefa Glempa, wręczając Tobie z wdzięcznością ustanowioną przez niego statuę Ku chwale, pragniemy podziękować za to, że ma on w Twojej osobie takiego właśnie następcę

– zakończył abp Wojciech Polak.

Dziękując za wyróżnienie, kard. Kazimierz Nycz przyznał, że traktuje nagrodę „nie tylko i nie przede wszystkim za zasługi, ale dla zasług”. 

Wręczenie nagrody odbyło się podczas spotkania wspomnieniowego „Człowiek Opatrzności” z okazji 11. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa z udziałem zaproszonych prelegentów i mieszkańców Inowrocławia. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter