5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 50 tys. pielgrzymów na tradycyjnych dożynkach

Ocena: 0
442

Obecni są: delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa rolników bp Edward Białogłowski, abp Wacław Depo metropolita częstochowski, przedstawiciele prezydenta RP, minister rolnictwa, reprezentanci różnych organizacji i stowarzyszeń rolniczych oraz zespoły ludowe.

Dożynki jasnogórskie gromadzą przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymują z wieńcami i owocami ziemi, by dziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. W tym roku do 300.rocznicy koronacji częstochowskiego obrazu i 100. rocznicy objawień fatimskich.

Tradycyjnie na początku Sumy starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa, przeora Jasnej Góry i przedstawiciela prezydenta, bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych tegorocznych zbiorów oraz sól. Chleb symbolizuje trud i radość ludzkiej pracy, całokształt ludzkiego życia: jego powszedniość, ale także odświętny charakter.

Starostami tegorocznych dożynek są Anna i Paweł Chrupkowie z parafii Haczów w archidiecezji przemyskiej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników trwa na Jasnej Górze od wczoraj. W sobotę 2 września pielgrzymi zgromadzili się na wieczornej Mszy św. w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Witając pielgrzymów bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy podkreślał, że w tegorocznych modlitwach za plony „przynosimy również troski, ból, łzy oraz niepewność jutra naszych sióstr i braci dotkniętych nawałnicami, gwałtowną niepogodą”.

W kazaniu bp Przybylski podkreślał, że „istotą pielgrzymki jest to, byśmy przynieśli wszystkie owoce naszej codzienności i naszej pracy i byśmy się modlili o to, by Bóg przemienił to wszystko w owoc duchowy”. – Bo choćby nasze magazyny były pełne zboża, nasze spichlerze, nasze magazyny pełne owoców, nasze zagrody pełne zwierząt, to jeśli nie będzie ducha to z tego szczęścia nie będzie – przypomniał częstochowski biskup pomocniczy.

W ramach Jasnogórskich Dożynek w sobotę w Sali o. Kordeckiego odbyła się konferencja dotycząca „Wykorzystania środków PROW 2007-2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków PROW w perspektywie 2014-2020”. Również w sobotę w bazylice jasnogórskiej odbył się 'Koncert Muzyki Operowej – Jasnogórskie Dożynki 2017'. Wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Zespołu Pieśni i Tańska „Śląsk”. 

Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku. Tradycyjnie jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszy 26. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz 18. Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentuje kilkuset wystawców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter