14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaki był wkład różnych religii w odzyskanie niepodległości? Konferencja na KUL

Ocena: 0
1375

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa „O niepodległości ekumenicznie”. Podczas dwudniowego spotkania wyznawcy różnych Kościołów rozmawiali o wkładzie katolicyzmu, protestantyzmu i prawosławia w odzyskanie niepodległości w 1918 r. oraz ich wpływie na sytuację w II Rzeczpospolitej.

W rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu zauważył, że II Rzeczpospolita była państwem wielonarodowym i wielowyznaniowym. – Podczas konferencji usłyszeliśmy referaty o stosunku aparatu państwowego do poszczególnych wyznań jak i też relacji wiernych różnych Kościołów do odrodzonej Polski. Te relacje były bardzo skomplikowane, czasami bardzo trudne. Doświadczenie dwudziestolecia międzywojennego wpływa na pamięć historyczną polskich prawosławnych, protestantów i katolików – powiedział pallotyn.

Jednym z podejmowanych zagadnień była próba oceny masowej akcji likwidacji cerkwi prawosławnych. Na podstawie rozporządzeń kolejnych władz państwa polskiego w latach 1919–1939 zburzono lub oddano katolikom kilkaset świątyń. – Widząc ogrom krzywd, nie można patrzeć na to zagadnienie bezkrytycznie. Wielu ludzi postrzegało wówczas prawosławie jako wyznanie zaborców, niejako przyniesione przez carat. Dziś ocena działań polskiego rządu jest negatywa i to opinia nie tylko prawosławnych – podsumował ekumenista.

Innym ciekawym zagadnieniem, jaki poruszono na konferencji była kwestia wyznania Józefa Piłsudskiego. Przyszły naczelnik państwa, wychowany w rodzinie katolickiej w 1899 przeszedł do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, by po 17 latach wrócić do macierzystej wspólnoty. – Jego powrót był ukryty, wielu ludzi myślało, że wciąż jest luteraninem. Ta jego zmienność pokazuje w jaki sposób podchodził do kwestii wiary – tłumaczył ks. Pawłowski.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Lublin miasto zgody religijnej”. Przez cały rok wyznawcy Chrystusa spotykają się na wspólnej modlitwie i rozmowie, by szukać tego, co łączy i poznawać się wzajemnie.

10 listopada br. w sali parafialnej przy lubelskim kościele Ewangelicko-Augsburskim odbędzie się wieczór gier i zabaw będący „ekumenicznymi urodzinami” niepodległej Rzeczpospolitej oraz Marcina Lutra. Natomiast 28 listopada w Kościele Zielonoświątkowym „Oaza” będzie możliwość wzięcia udziału w ekumenicznym koncercie współczesnej muzyki religijnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter