14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaki był wkład różnych religii w odzyskanie niepodległości? Konferencja na KUL

Ocena: 0
966

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa „O niepodległości ekumenicznie”. Podczas dwudniowego spotkania wyznawcy różnych Kościołów rozmawiali o wkładzie katolicyzmu, protestantyzmu i prawosławia w odzyskanie niepodległości w 1918 r. oraz ich wpływie na sytuację w II Rzeczpospolitej.

W rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu zauważył, że II Rzeczpospolita była państwem wielonarodowym i wielowyznaniowym. – Podczas konferencji usłyszeliśmy referaty o stosunku aparatu państwowego do poszczególnych wyznań jak i też relacji wiernych różnych Kościołów do odrodzonej Polski. Te relacje były bardzo skomplikowane, czasami bardzo trudne. Doświadczenie dwudziestolecia międzywojennego wpływa na pamięć historyczną polskich prawosławnych, protestantów i katolików – powiedział pallotyn.

Jednym z podejmowanych zagadnień była próba oceny masowej akcji likwidacji cerkwi prawosławnych. Na podstawie rozporządzeń kolejnych władz państwa polskiego w latach 1919–1939 zburzono lub oddano katolikom kilkaset świątyń. – Widząc ogrom krzywd, nie można patrzeć na to zagadnienie bezkrytycznie. Wielu ludzi postrzegało wówczas prawosławie jako wyznanie zaborców, niejako przyniesione przez carat. Dziś ocena działań polskiego rządu jest negatywa i to opinia nie tylko prawosławnych – podsumował ekumenista.

Innym ciekawym zagadnieniem, jaki poruszono na konferencji była kwestia wyznania Józefa Piłsudskiego. Przyszły naczelnik państwa, wychowany w rodzinie katolickiej w 1899 przeszedł do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, by po 17 latach wrócić do macierzystej wspólnoty. – Jego powrót był ukryty, wielu ludzi myślało, że wciąż jest luteraninem. Ta jego zmienność pokazuje w jaki sposób podchodził do kwestii wiary – tłumaczył ks. Pawłowski.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Lublin miasto zgody religijnej”. Przez cały rok wyznawcy Chrystusa spotykają się na wspólnej modlitwie i rozmowie, by szukać tego, co łączy i poznawać się wzajemnie.

10 listopada br. w sali parafialnej przy lubelskim kościele Ewangelicko-Augsburskim odbędzie się wieczór gier i zabaw będący „ekumenicznymi urodzinami” niepodległej Rzeczpospolitej oraz Marcina Lutra. Natomiast 28 listopada w Kościele Zielonoświątkowym „Oaza” będzie możliwość wzięcia udziału w ekumenicznym koncercie współczesnej muzyki religijnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -