2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dożynki w Kałuszynie

Ocena: 0
1737
2016-08-28 22:20 is, sg
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Dziękczynienie diecezji warszawsko-praskiej za tegoroczne plony odbyło się w miejscowości Kałuszyn, która w tym roku świętuje 600-lecie istnienia. Eucharystii na placu miejskim przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. Na uroczystości, które patronatem objął prezydent Andrzej Duda, przybyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, władz samorządowych i kościelnych.

W homilii abp Hoser nawiązał do przesłania płynącego z papieskiej encykliki „Laudato si”. Ojciec święty Franciszek przypomina w encyklice, że człowiek nie dostrzega już innego znaczenia jak to służące celom zużycia, papież podkreśla konieczność powrotu do wartości ekologicznych. – Świat nie został nam dany ale powierzony. Tymczasem ludzka działalność doprowadza do lawinowego zatrucia środowiska. Do tego stopnia, że nie jesteśmy już w stanie stwierdzić, jakie toksyny znajdują się w spożywanych produktach  – ocenił abp Hoser.

– Nie powinniśmy być w stosunku do przyrody „pazerni”. Tragedią współczesnych czasów jest nieodpowiedzialne korzystanie z jej darów. Dziś 1/3 niespożytych produktów żywnościowych ulega zmarnowaniu. Jednocześnie biednym przez ekspansję gospodarczą odbiera się możliwości produkcji żywności – upominał arcybiskup.

Abp Hoser zwrócił uwagę na współczesne problemy rolnictwa. – Narzucanie przyśpieszonego rytmu życia w dzisiejszym świecie, który przekracza zdolności przystosowawcze człowieka, dokonuje się również w rolnictwie. Skracanie czasu produkcji czy technologia, która rozwiązując jeden problem, generuje kolejne problemy to  gwałt na przyrodzie.

Zdaniem abp. Hosera dla Polski otwiera się ciekawa perspektywa rolnictwa ekologicznego, na  takie produkty jest dziś ogromne zapotrzebowanie. Wskazując na problem wyludniania się wsi i likwidacji gospodarstw rolnych abp Hoser zachęcał do kształcenia młodzież z rodzin rolniczych na wydziałach ogrodniczych, leśnych, wydziałach rolnictwa. – Potrzeba nam dzisiaj młodzieży z wykształceniem rolniczym, która wracałaby na wieś – zachęcał abp Hoser.

Po Mszy Świętej odbył się konkurs wieńców dożynkowych. I miejsce zdobył wieniec z parafii św. Klemensa z Klembowa, II miejsce z parafii Latowicz, III miejsce z miejscowości Nowe Groszki z parafii Kałuszyn. Ks. kan. Władysław Szymański, miejscowy proboszcz wyróżnił wieniec z miejscowości Gołębiówka, z którym delegacja z diecezji warszawsko-praskiej uda się 4 września na Jasną Górę na ogólnopolskie święto plonów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter