6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w Łodzi

Ocena: 0
633

W słowie powitania metropolita łódzki przywołał ostatni dokument Ojca Świętego Franciszka o ekumenizmie, w którym papież zwraca uwagę na to, że katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami, i muszą szukać okazji do takiej modlitwy.

Ten swoisty nakaz Stolicy Apostolskiej jest też naszym wyborem. Nie możemy się z wami nie modlić. Nie możemy i nie chcemy modlić się sami

– mówił abp Ryś.

Wskazując na krzyż zwrócił uwagę, że ranami Chrystusa są nasze grzechy a te szczególnie bolesne – to grzechy przeciwko jedności.

Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione ranami, jest poranione podziałami chrześcijan. Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan, to czas, kiedy z wielką wrażliwością dotykamy tych ran, tak jak Tomasz dotykał ran Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego

– podkreślił arcybiskup.

Galeria zdjęć - link.

W czasie liturgii słowa lekcję ze Starego Testamentu przeczytał ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, a lekcje z Nowego Testamentu ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wyjątek z Ewangelii św. Jana przeczytał diakon Rzymskokatolicki, a homilię wygłosił bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

W zwiastowaniu słowa kaznodzieja przywołał przykład orkiestry, którą jest Kościół, a dyrygentem i autorem utworu Chrystus.

Każdy z nas otrzymał właściwe nuty. Mamy inne – różne, właściwe dla nas instrumenty. Mamy też jednego dyrygenta, tylko czy chcemy grać? Czy chcemy słuchać i podporządkowywać się prowadzącemu? Czy zamiast tego, chcemy konkurować z innymi – może ich lekceważąc, czy też twierdząc, że niektórzy w tej orkiestrze nie powinni się znaleźć? A może czasami chcemy poprawiać samego kompozytora – dopisać coś w nutach sąsiada, albo może w swoich własnych, a może pouczyć dyrygenta, by dyrygował tak, jak nam się wydaje? Może powinniśmy się koncentrować nie na ekumenizmie, ale powinniśmy przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy z nas – każdy Kościół – ma swoje miejsce, swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem

– tłumaczył prezes PRE.

Wyjątkowym momentem ekumenicznej liturgii było zapalenie świec, które wcześniej otrzymali wierni, od Paschału symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Trzymając w ręku zapalone świece, zgromadzeni odmówili wspólnie modlitwę monastyczną.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo którego udzielił abp Ryś.

Tegoroczne nabożeństwo, z uwagi na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii covid19, było transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezji Łódzkiej, dzięki czemu w liturgii mogli duchowo uczestniczyć wierni z całej Polski, a także spoza jej granic.

Należy podkreślić, że Łódź jest bardzo prężnym ośrodkiem ekumenizmu w Polsce. To dzięki inicjatywom metropolity łódzkiego na terenie Archidiecezji Łódzkiej mają miejsce liczne działania o charakterze ekumenicznym. Wśród nich należy wspomnieć Ekumeniczną Drogę Światła, która co roku przemierza ulice Łodzi, a w czasie której rozważania przygotowywane są przez duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich. Pierwsza Droga Światła przeszła ulicami Łodzi w kwietniu 2018 roku. Nie można zapomnieć o pierwszej – w historii nie tylko Kościoła w Polsce, ale i na świecie – Ekumenicznej Pielgrzymce do Ziemi Świętej, która odbyła się dzięki inicjatywie metropolity łódzkiego. Owocem wspólnego – ekumenicznego – pielgrzymowania do Ziemi Zbawiciela była powołana przez abp. Grzegorza Rysia przy współpracy łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej – pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która gromadzi słuchaczy nie tylko z Łodzi i regionu łódzkiego, ale z całej Polski. Natomiast w czasie trwającej od niemal roku pandemii covid19 metropolita łódzki zaprosił przedstawicieli bratnich Kościołów Chrześcijańskich do wspólnej modlitwy nabożeństwem Drogi Krzyżowej, która z uwagi na ograniczenia nie przeszła – jak przed laty – ulicami Łodzi, a odbyła się wirtualnie.

Dopełnieniem tych ekumenicznych inicjatyw zainaugurowanych przez łódzkiego pasterza był tegoroczny Orszak Trzech Króli, w którym obok abp. Rysia wzięli udział: bp Jan Cieślar – z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz bp Marek Izdebski – z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Jak zauważył abp Ryś, choć należymy do różnych Kościołów, wszyscy jesteśmy ochrzczeni w jedno Ciało. 

Przy wszystkich naszych różnicach, możemy razem przeżyć mądrość tego powiedzenia: nie rób sam tego, co możesz zrobić z innymi!

– podkreślił metropolita łódzki podczas Eucharystii w tegoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego.

Czytaj także: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Poniedziałek, VI Tydzień wielkanocny
święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter