Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Do modlitwy włączą się przedstawiciele rożnych religii.
Do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa i przezwyciężenie jej konsekwencji wezwał wyznawców wszystkich religii Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa. Komitet reprezentuje sygnatariuszy Deklaracji o Powszechnym Braterstwie podpisanej 4 lutego 2019 roku na międzyreligijnej konferencji w Abu Zabi przez papieża i wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w ubiegłym roku w Abu Zabi, i w ich imieniu zabiega o wprowadzanie Deklaracji w życie.
Członkowie Komitetu wskazują na powagę obecnej sytuacji. Ich zdaniem na skutek koronawirusa zagrożone jest życie milionów ludzi na całym świecie. Uznając znaczenie lekarzy i badań naukowych, przypominają, że nie można zapominać o tym, by w tej kryzysowej sytuacji zwrócić się do Boga Stwórcy, aby powstrzymał epidemię, naukowcom pomógł znaleźć skuteczne lekarstwo, a także uwolnił świat od konsekwencji sanitarnych, gospodarczych i humanitarnych tej pandemii. Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa prosi więc wszystkich zwierzchników religijnych i ludzi na całym świecie, by w najbliższy czwartek modlili się w tej intencji zgodnie z własna wiarą i tradycją.
Na apel ten już zareagował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który rekomendował podjęcie tej inicjatywy wszystkim Pasterzom Kościołów lokalnych w Polsce.
W odpowiedzi na tę inicjatywę i prośbę Ojca Świętego m.in. biskupi warszawsko-prascy, bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk, zapraszają wszystkich wiernych diecezji warszawsko-praskiej do podjęcia tej intencji – w miarę możliwości, w wymiarze osobistym i wspólnotowym, zgodnie z rozeznaniem dokonanym w sumieniu.