23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sutanny na ulicach

Ocena: 4.7
966

W różnych czasach różnych trudności i prześladowań doznawały osoby poświęcone Bogu, zwłaszcza kapłani. Obecnie, w dobie tak zwanej wolności religijnej, tolerancji i demokracji, chyba najtrudniej mają właśnie znowu księża. Wszechobecna nagonka medialna i polityczna pod płaszczykiem walki z pedofilią dała się niejednemu kapłanowi we znaki, ale chyba jednak nie od wiernych.

Wierni uczestniczący w Eucharystii szanują i kochają swoich duszpasterzy, czemu nieraz dają wyraz podczas różnych uroczystości parafialnych. To raczej ci, którzy nie mają nic wspólnego z Kościołem, powtarzają bezmyślne oskarżenia pod adresem „kleru”. Wspólnotę wiernych boli jednak zupełnie coś innego: kiedy ksiądz porzuca swoje kapłaństwo, łamie przysięgę złożoną Bogu, zdejmuje sutannę, zaczyna „nauczać” po swojemu i układa sobie życie na nowo. Kiedy w dodatku czyni to w sposób publiczny, jest to tym boleśniejsze, bo rani wiernych, którzy zaufali mu jako swojemu pasterzowi i przewodnikowi. Ale to kolejny znak czasów. Przecież teraz wszystko ogłasza się w mediach społecznościowych – rozwód, coming-out geja – więc dlaczego nie ogłaszać wszem i wobec porzucenia kapłaństwa? Ano dlatego, że to po prostu brak szacunku dla kogokolwiek. Ale i brak wstydu. Z kolei mediom nagłaśniającym takie poczynania chodzi po prostu o jedno: aby oznaki kapłaństwa czy życia konsekrowanego zniknęły z przestrzeni publicznej, gdyż są widzialnym znakiem królestwa Bożego na ziemi. Dlatego należy obrzydzić ludziom sutannę czy habit.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -