26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Luksus w Wielkim Poście

Ocena: 4.5
765

Ucieszyły mnie wyniki sondażu niemieckiego „Forsa” przeprowadzone na reprezentatywnej grupie niemieckiego społeczeństwa. Ankieterzy zauważają, że w tym roku w Niemczech największą grupę chętnych do podejmowania wielkopostnych wyzwań są ludzie młodzi. To budujące, zwłaszcza kiedy docierają do nas takie informacje, jak z jednej niemieckiej diecezji, gdzie uroczystości pogrzebowe mają prowadzić zatrudnieni etatowo świecy teolodzy. Choć wciąż słyszymy o słabnącej kondycji Kościoła w zachodniej Europie, widać, że głód Boga w człowieku pozostaje.

W Polsce z roku na rok przybywa wielkopostnych inicjatyw. Właśnie ogłoszony został Projekt LOGinLOVE. To pomysł młodych, którzy współtworzyli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W ciągu 40 dni Wielkiego Postu „zalogowani do miłości” będą codziennie spotykać się online, dzielić doświadczeniami, co dobrego zrobili w danym dniu, wspierać się i motywować do dobra. Działają zainspirowani słowami papieża Franciszka.

W Wielkim Poście większość z nas podejmuje indywidualne postanowienia: ograniczenie słodyczy, papierosów, alkoholu, czasu spędzanego przed telewizorem. Pomysłów jest sporo, ich wartość zależy od tego, czy chodzi o bicie rekordu, poprawę sylwetki, czy też celem jest przygotowanie naszego wnętrza na spotkanie z Chrystusem. Jeśli tylko chcemy autentycznie przeżyć to spotkanie, Kościół w Polsce zapewnia nam niemal "luksusowe" warunki. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościołach sprawowane są o takich porach, by dostępne były dla każdego. Wczesnym popołudniem dla dzieci, w niektórych parafiach także rano dla osób starszych czy pracujących na drugą zmianę. Dużym zainteresowaniem ludzi młodych cieszą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe, czyli rozważanie Misterium Męki Pańskiej podczas pieszej, nocnej wędrówki. Można też znaleźć kościoły z nabożeństwem adoracji krzyża w piątki przez cały Wielki Post. W Polsce mamy piękny zwyczaj umiejscawiania krzyża w nawie głównej kościołów, tak by wchodzący czy wychodzący ze świątyni mogli krzyż ucałować. Sprawowane w niedziele nasze rodzime nabożeństwo Gorzkich Żali, z niezwykłym bogactwem słownictwa, linią melodyczną, bardzo ułatwiają rozważanie Męki Chrystusa. W Polsce przybywa miast, gdzie ustanawiane są wielkopostne kościoły stacyjne. Nawiązując do starożytnej tradycji rzymskiej pielgrzymowania pokutnego, codziennie można nawiedzać inny kościół.

Spośród okresów roku liturgicznego Wielki Post jest tym, którego zawsze bardzo oczekuję. Bogactwo nabożeństw i ich dostępność gwarantują nam specjalny czas na spotkanie z Bogiem. I dlatego nie jest to okres smutny, ale bardzo radosny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter