27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia z pasją

Ocena: 0
2602
Nie tak dawno temu, kiedy spore grono komentatorów i nauczycieli protestowało przeciwko uszczuplaniu ilości godzin historii w szkołach, równie sporo ważnych osób twierdziło, że historia nie interesuje już młodzieży i trzeba jej nauczać w inny sposób. Że ta druga część argumentu jest prawdziwa, wiedzą wszyscy, którzy cokolwiek z historią mają wspólnego. Bo nowoczesne placówki pękają w szwach. O tym jednak, że nieprawdziwa jest opinia, jakoby historia nie interesowała już młodzieży, świadczą tak liczne dziś historyczne pisma czy wydawnictwa. Właściwie nie ma tytułu, który nie miałby swojego dodatku historycznego. A to znaczy, że historia się sprzedaje. Że są na nią klienci. Są i jest ich coraz więcej. Tak samo jak coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju historyczne wydarzenia, uroczystości, konkursy czy nagrody.

Kilka dni temu poznaliśmy laureatów tegorocznych zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, któremu patronują Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko dwieście wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy internautów. Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja „Krakowscy Wyklęci”, przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przedstawiająca historię czternastu bohaterów antykomunistycznego podziemia w latach 1944-1956, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w konspiracji.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2014 roku uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Muzeum mieści się w zrewitalizowanym obiekcie według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A.D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie powstań, do antresoli, skąd można podziwiać posiedzenia sztabu.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskał „Projekt: Pilecki”, realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Celem projektu była organizacja wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. Powstał portal internetowy www.projektpilecki.pl oraz fabularyzowany dokument.

Było też sporo bardzo wartościowych wyróżnień. Historia przestaje być tylko nudną lekcją w szkole, kiedy jej objaśnianiem zajmują się ludzie z pasją. Bardzo często są to przedstawiciele instytucji kultury czy różnych fundacji, ale też wolontariusze. Chwała im za to, że przełamali impas, bo nie trzeba przekonywać, jak źle kończy się nieznajomość historii. Zbliżają się wakacje. To doskonały moment, by odwiedzić któreś z tych miejsc! Dzieci powinny być zachwycone, a za jakiś czas – także wdzięczne.

Krzysztof Ziemiec
Autor jest dziennikarzem TVP

www.krzysztofziemiec.pl
Idziemy nr 23 (506), 7 czerwca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter