17 stycznia
wtorek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co dalej z polskimi firmami?

Ocena: 0
300

Polscy przedsiębiorcy skarżą się na obezwładniające praktyki rządu. Ze strony rządu słychać zaś o kolejnych dobrych rozwiązaniach dla przedsiębiorców. Kto ma rację?

Firma Nexa przez 20 lat sprzedawała sprzęt AGD, RTV i IT. Kiedy właściciel wykrył, że jeden z kontrahentów sprzedał mu towar manipulując podatkiem VAT, poinformował prokuraturę. Z własnej inicjatywy złożył w urzędzie skarbowym korektę swojej deklaracji VAT. Zamiast zająć się przestępcą, na ruszt wzięto Nexę. Zajęto konta firmy i posypały się kontrole skarbówki, przeciągające się miesiącami. To paraliżowało nie tylko pracę, ale i finanse, firma nie mogła do czasu ich zakończenia otrzymywać zwrotu VAT. Nie pomógł wyrok Sądu Administracyjnego, do którego zwróciła Nexa, że kontrole odbywają się z naruszeniem prawa. Nieprawnie zabezpieczono też majątek firmy, przez co ta nie mogła regulować bieżących wydatków. Nexa straciła płynność finansową, musiała zwolnić 170 osób, w 2013 r. ogłosiła upadłość.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców polscy pracodawcy napotykają na utrudnienia, które niszczą ich działalność. ZPP opublikował raport „Nieuczciwe praktyki Ministerstwa Finansów wobec polskich przedsiębiorców” pokazujący te mechanizmy. Raport zarzuca, że opóźnianie zwrotu z podatku VAT wykańcza wiele firm, odpowiedzialność za oszustwa przerzucana jest na uczciwych przedsiębiorców, a w przypadku zawiłych przepisów interpretacje podatkowe rozstrzygane są na niekorzyść przedsiębiorców.

Urząd skarbowy na zwrot podatku ma 60 dni od złożenia deklaracji przez podatnika. Jeżeli jednak naczelnik urzędu uzna, że potrzebna jest kontrola i weryfikacja deklaracji, może przedłużać ten okres. Do czasu zakończenia weryfikacji firma ma wstrzymany zwrot podatku VAT. Jak wynika z raportu, w 2015 r. organy kontroli skarbowej wstrzymały zwrot podatków na kwotę prawie 168 mln zł, a w pierwszym półroczu 2016 r. – ponad 266 mln zł. Zdaniem ZPP kontrole przedłużane są celowo, trwają bardzo długo bez uzasadnienia, a przetrzymywane w ten sposób pieniądze mają służyć zasileniu budżetu państwa.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (584), 11 grudnia 2016 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

AUDIONajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły