13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący Episkopatu wręczy nagrodę Srebrnej Piszczałki

Ocena: 0
239

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w najbliższą niedzielę w archikatedrze warszawskiej wręczy nagrodę „Srebrnej Piszczałki”.

fot. BP KEP

Nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Wyróżnienie wręczane jest corocznie podczas Międzynarodowego Festiwali Muzyki Sakralnej w Warszawie. W tym roku odbędzie się on od 3 lipca do 18 września. Przewodniczący Episkopatu wręczy Nagrodę Srebrnej Piszczałki w pierwszym dniu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, 3 lipca, w archikatedrze warszawskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00.

„Srebrna Piszczałka” jest przyznawana corocznie od 2000 r. za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Wręczana jest podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, organizowanego przez Fundację „Festiwal Muzyki Sakralnej”.

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. prof. Stefan Stuligrosz, prof. Zofia Konaszkiewicz, prof. Jerzy Erdman, ks. prof. Andrzej Filaber, prof. Paweł Łukaszewski. W roku 2022 nagrodę otrzyma ks. prof. Kazimierz Szymonik w roku jubileuszu 80.urodzin.

Ks. prof. Kazimierz Szymonik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. otrzymał wiele Nagród Rektora Akademii Teologii Katolickiej/Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Nagrodę Błogosławionego Brata Alberta (1987), Medal Ministra Obrony Narodowej (1995), Ekumeniczny Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Świętej Brygidy (1996), Nagrodę Kanclerza Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie (1998), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie (2004), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Szymonik pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z chórem nagrał kilkanaście płyt CD, na których została utrwalona twórczość sakralna współczesnych kompozytorów polskich (m.in. Juliusza Łuciuka, Mariana Borkowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Romualda Twardowskiego, Macieja Żółtowskiego), a także odbył kilkadziesiąt tournée zagranicznych do większości krajów Europy.

Współpracował z filharmoniami: Częstochowską, Kielecką, Jeleniogórską oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. Przez wiele lat prowadził działalność naukową i wykładał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także na Akademii Muzycznej w Warszawie, w Krakowie i w Bydgoszczy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” zaliczany jest do najważniejszych warszawskich festiwali. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

Kalendarz koncertów:

03.07 – Svitlana Pozdnysheva (Ukraina)

10.07 – Maria Erdman (Polska)

17.07 – Giovanna Tricarico (Włochy)

24.07 – Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria)

31.07 – Fabio Ciofini (Włochy)

07.08 – Józef Kotowicz (Polska)

14.08 – Piotr Rachoń (Polska)

21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)

28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)

04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)

11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)

18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter