25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Religia i polityka, od totalitaryzmu do demokracji - przypadek Ukrainy" (zaproszenie)

Ocena: 0
275

W środę, 21 grudnia odbędzie się czwarty w roku akademickim 2022/23 wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum. Można będzie wziąć w nim udział także w formie transmisji internetowej.

Współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski - jest Fundacja Świętego Mikołaja. Prelekcję zatytułowaną „Religia i polityka, od totalitaryzmu do demokracji – przypadek Ukrainy” wygłosi prof. Antoine Arjakovsky, francuski historyk, przewodniczący Stowarzyszenia Filozofów Chrześcijańskich.

Wykład rozpocznie się od analizy trafnych i proroczych spostrzeżeń, które znalazły się w encyklice Jana Pawła II „Centesimus annus”, opublikowanej 1 maja 1991 roku. Następnie prof. Arjakovsky wyjaśni przyczyny sukcesu Ukrainy w tworzeniu państwa demokratycznego i przeanalizuje wybory polityczne Rosji, która postanowiła powrócić do tradycji imperialnych i zbudować państwo neofaszystowskie, pomimo swego rzekomego przejścia od reżimu totalitarnego do demokracji po upadku ZSRR. Wykład zakończy się przedstawieniem propozycji, wspieranej na metafizyce ekumenicznej oraz doktrynach społecznych Kościoła katolickiego i prawosławnego, możliwych dróg wyjścia z wojny, która antagonizuje Rosję nie tylko z Ukrainą, ale również z całym demokratycznym światem.

Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=84jMARYYCJE

Link do wydarzenia na Facebook: https://www.facebook.com/events/598194708799870

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Organizatorzy zapraszają serdecznie do grona darczyńców i wsparcia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter