Odpust NMP z Góry Karmel 16 VII, przybędą piesze kompanie: Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka, Piesza Pielgrzymka Poznańska i Piesza Pielgrzymka Trzebuńska 15 VII, dotrze także Wadowicka Piesza Pielgrzymka 19 VII, Piesza Pielgrzymka Skałeczna 20 VII i Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Tarnowskiej 21 VII.
16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. To największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze. Suma z udziałem pieszych pielgrzymów celebrowana będzie o godz. 11.00 na Szczycie. W Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 16.15 odprawione zostaną nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. „Klęczek”. Po nim nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 na Wałach, które poprowadzą pątnicy 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Wspólne świętowanie zakończy Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.
Na uroczystości, już w wigilię, a więc 15 lipca licznie przybędą piesze pielgrzymki:
Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka
Pątnikom 44. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki towarzyszy w tym roku hasło z „Maryją we wspólnocie Kościoła”. Podążają w 10 grupach, którym patronują święci i błogosławieni m.in. św. Albert, Andrzej, Józef czy bł. Maria. Pokonają prawie 400 km, by dotrzeć na uroczystość do Matki Bożej. Pierwsza piesza pielgrzymka wyruszyła z diecezji przemyskiej w 1978 r. Wejście grupy zaplanowano na godz. 9.30. Msza św. sprawowana będzie o 11.00 w Bazylice.
Piesza Pielgrzymka Poznańska
90. Piesza Pielgrzymka Poznańska odbywa się pod hasłem „Aby byli jedno!”. W tym roku pątnicy podjęli trud m.in. za dzieci, chorych, rodziny, a także w intencji nowych powołań czy za archidiecezję. Ich wejście przewidziane jest na godz. 12.15, a Eucharystia celebrowana będzie o 16.00 przed Szczytem. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km. Podobnie jak w ubiegłym roku, pątnicy pielgrzymują w ośmiu grupach tematycznych, pod opieką duchową kapłanów. Każda z nich ma konkretny program dnia, trasę i rozpoznawalny znak, czyli kolor. Pielgrzymi mogli wybrać grupę m.in. pokutną, rodzinną, wyciszenia, biblijną czy wielbienia. Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość.
Na Jasną Górę przyjdą też górale z Beskidu Makowskiego. Piesza Pielgrzymka Trzebuńska dotrze ok. godz. 11.00. Pątnicy z parafii św. Marii Magdaleny z Trzebuni k. Myślenic idą 7 dni. Ich tradycja pielgrzymowania sięga co najmniej połowy XIX wieku. Towarzyszy im hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
W poniedziałek, dotrą także cykliści z Wieruszowa o godz. 15.00 i Wielunia o godz. 18.00.
Pielgrzymka Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów
We wtorek, 16 lipca na Jasnej Górze modlić się będą przedstawiciele Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy. W tym roku Misjonarze Klaretyni obchodzą 175. rocznicę założenia zgromadzenia, które powstało 16 lipca 1849 roku w Hiszpanii. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Jacek Kiciński przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy KEP.
Wadowicka Piesza Pielgrzymka
„Od Matki do Matki” to hasło 38. Wadowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Grupa dotrze w piątek, 19 lipca o 11.00. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmuje św. Jan Paweł II, dlatego w drodze rozważają jego nauczanie i za jego wstawiennictwem proszą o łaski. Pielgrzymi mają do pokonania 160 km. Pierwsza pielgrzymka z Wadowic do jasnogórskiego sanktuarium odbyła się w 1986 r. Stanowiła wtedy jedną z grup krakowskiej pielgrzymki. Samodzielnie wadowiczanie wędrują od 1991 r.
Piesza Pielgrzymka Skałeczna
W sobotę, 20 lipca na Jasną Górę dotrze 48. Piesza Pielgrzymka Skałeczna pod hasłem „Matko nadziei, módl się za nami”. Wejście grupy zaplanowano na godz. 14.30. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po raz pierwszy pielgrzymi wyruszyli z krakowskiej Skałki na Jasną Górę w kilka dni po tzw. radomskim czerwcu, czyli proteście robotniczym w 1976 r. By uniknąć represji i z obawy, by ich nie zawrócono szli bez śpiewów i emblematów, a paulini „po cywilu”. W pielgrzymce wzięli udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego "Skałka". Dziś na pielgrzymce spotykają się ludzie z całej Polski.
Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Tarnowskiej
W niedzielę, 21 lipca do sanktuarium dotrze Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Tarnowskiej. Cyklistom towarzyszy hasło: „Żyję w Kościele”. To ich drugie rekolekcje w drodze do jasnogórskiego sanktuarium. Z dwunastu miejscowości diecezji wyruszyło prawie 900 osób. Msza św. sprawowana będzie o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej.