2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matki egipskiego monastycyzmu: Sarra, Teodora i Synkletyka

Ocena: 0
451

«Jak możemy się zbawić?» To pytanie zadawano Matkom i Ojcom duchowym na pustyni starożytnego Egiptu, aby wskazali, «co należy zrobić» w konkretach «praktycznego życia», aby osiągnąć Zbawienie. Jaką drogą podążać, jakie ćwiczenia ascetyczne spełniać, które cnoty osiągnąć, w jaki sposób przezwyciężyć ataki diabła i jego pokusy: krótko mówiąc, jak żyć, tu i teraz, aby otrzymać Życie wieczne.

fot.Vatican Media/ na zdjęciu św. Synkletyka

Słowa napomnienia i nauczania, które Ci Abba i Amma późnoantycznego monastycyzmu egipskiego wypowiadali, aby pomóc swoim uczniom oraz uczennicom - zakonnikom i świeckim - zostały zebrane i zapisane w różnych seriach Apoftegmatów Ojców, z których najważniejsze są seria Alfabetyczna, czyli apoftegmaty zebrane według autorów i ułożone w porządku alfabetycznym według ich imion; i tzw. seria Systematyczna, w której apoftegmaty zostały ułożone tematycznie, jak na przykład: pokora, posłuszeństwo, miłość, nieosądzanie.

W serii Alfabetycznej wymieniono 133 ojców i 3 matki: Ammę Sarrę, Teodorę i Synkletykę. Chociaż jest ich bardzo mało w porównaniu z liczbą ojców, nie były one mniej ważne. Ich wypowiedzi są niezwykłym świadectwem sławy, jaką się cieszyły, nauczania i roli, jaką odgrywały.

Ale kim były te Matki, które uczyniły naśladowanie Zmartwychwstałego jedynym celem swojego życia?

Były to kobiety, które od młodości, w swoim domu i w samotności jednego z grobów, jak Synkletyka, lub w samotnych mieszkaniach, jak Sarra, albo w klasztorze, jak Teodora, poświęciły swoje życie monastycyzmowi, aby podjąć poważną i twardą drogę ascetyczną, która pod przewodnictwem Ducha Świętego doprowadziła je na najwyższe szczyty cnoty. Ta duchowa podróż dała im również charyzmat kierownictwa duchowego, czyli umiejętność prowadzenia tych, którzy przychodzili do nich prosić o słowa prowadzące do Zbawienia, poprzez rozeznawanie Słowa profetycznego.

Zawsze gotowe napominać, zachęcać, pocieszać i towarzyszyć z surowością i czułością, otaczając swoich synów i córki modlitwą, aby po pokonaniu wszystkich zasadzek diabła zostali ożywieni i przemienieni przez Ducha.

Ich duchowe macierzyństwo dotyczyło nie tylko kobiet, dziewic i mężatek, ale także mnichów, Abba, kapłanów, a nawet biskupów, jak również wiernych świeckich. Kierownictwo duchowe nie było bowiem związane z płcią, ale z drogą przebytą w Duchu, z byciem „kobietami Bożymi” i pneumatoforami (nosicielkami Ducha), co czyniło je zdolnymi do «spokojnego zacumowania kadłuba statku w porcie zbawienia, przytwierdzając się do wiary w Boga jak do pewnej kotwicy» (Życie Synkletyki 19). Te Amma stanowiły więc punkt odniesienia dla całej wspólnoty monastycznej i kościelnej.

O Sarrze, Teodorze i Synkletyce zachowało się kilka apoftegmatów, które nakreślają prostą, ale pewną drogę duchową.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter