Do głoszenia słowa Bożego w naszej społeczności potrzebna jest odwaga cywilna.
Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Maciej Szulim
Pierwsze czytanie: Ml 3, 1-4.23-24
Te słowa proroka Malachiasza już od dawna nie są skierowane do Żydów, którzy nie posiadają kultu ofiarniczego. Słowo Boże kieruje je do Kościoła, który w Eucharystii zostaje włączony w sprawowanie Ofiary Chrystusa. Kieruje je do biskupów, księży, zakonnic, świeckich. Kieruje je do mnie.
Nieskończona miłość Boża wydaje się w Biblii poniekąd zrelatywizowana tylko w jednym przypadku: wobec uczonych w Piśmie i sprawujących kult. Można czasami odnieść wrażenie, że wielu z nas uczestnictwo w sakramentach traktuje jako zabezpieczenie zbawienia. Czy nie jest jednak tak, że sakramenty sprawowane w Kościele służą całej ludzkości, a na nas, którzy je sprawujemy, nakłada trudny obowiązek „składania Panu ofiar sprawiedliwych”? Prorocy krytykujący kapłanów i lewitów, Jezus grożący faryzeuszom, kierują swoje słowa także do nas. Eucharystia, w przeciwieństwie do ofiar ze zwierząt, jest prawdziwą Ofiarą gładzącą grzechy. Nie sprawia to jednak, że nas, którzy ją sprawują, Bóg nie będzie próbował w ogniu jak złoto. Jeżeli ktoś jest pewny swojego zbawienia, niech nabierze wątpliwości, pojedna się ze wszystkimi, zwróci każdemu, któremu jest coś winien, wreszcie niech sprzeda wszystko i pójdzie za Nim - choćby nawet kiedyś został już raz biskupem.
Psalm 25, 4-5.8-9.14.14
Refren dzisiejszego psalmu responsoryjnego doskonale nakierowuje nas na sposób jego interpretacji adekwatny do zbliżającej się Uroczystości Bożego Narodzenia. Podnieśmy głowy i wyruszmy w drogę za Zbawcą, gdyż Bóg we Wcieleniu dał nam najpełniej poznać to, o co wraz z psalmistą od zawsze błagamy: aby poznać Jego ścieżki.
Ewangelia: Łk 1, 57-66
Kontestacja, zerwanie z przyzwyczajeniami, tradycją - to także Ewangelia. Otwarcie na Bożą łaskę wymaga od nas niejednokrotnie wyjścia poza schematy i strefę komfortu. Tak też czyni Zachariasz po początkowym oporze, aby uwierzyć w to, co niewiarygodne. Do głoszenia słowa Bożego w naszej społeczności potrzebna jest odwaga cywilna, która pozwoli nam przeciwstawić się temu, co w tym społeczeństwie jest niezgodne z wolą Bożą.