3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rakowiecka oddaje bohaterów

Ocena: 0
132

Potwierdziło się! W byłym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie mieściła się katownia UB, Instytut Pamięci Narodowej odnalazł pierwsze szczątki ofiar. W latach 1945-56 wykonano tu ok. 350 wyroków śmierci, nie licząc śmierci przez zakatowania.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęły się 18 lipca i już w pierwszych dniach odnaleziono fragmenty ludzkiej czaszki. Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk zastrzegł, że nie wiadomo jeszcze, czy szczątki należały do ofiar zbrodni komunistycznych, czy niemieckich.

Poszukiwania, które trwają do końca lipca, odbywają się w dwóch miejscach. Pierwsze to odkryta w maju „ściana śmierci” w przejściu między kotłownią, łaźnią i magazynem odzieżowym, gdzie wykonywano egzekucje na więźniach. W miejscu tym najprawdopodobniej zabito rtm. Witolda Pileckiego. Drugie miejsce to skwer wzdłuż pawilonu X, gdzie znajdowała się mogiła ofiar pacyfikacji więzienia z sierpnia 1944 r. Profesor Szwagrzyk szacuje, że takich miejsc na terenie mokotowskiej katowni, gdzie wykonywano wyroki śmieci i grzebano zwłoki, jest pięć. Bierze się pod uwagę, że mogą tu spoczywać szczątki rtm. Pileckiego oraz prezesa IV Komendy WiN płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter