22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979"

Ocena: 5
235

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. 

Fot. mat. pras.

W niedzielę, 2 czerwca 2024 r. zapraszamy na otwarcie wystawy o godz. 7.30 na Plac Piłsudskiego w Warszawie. Wystawa przez 7 dni odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Będziemy w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie i Nowym Targu.

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.

Harmonogram prezentacji wystawy:

2 czerwca 2024 – Warszawa, Plac Piłsudskiego 
7.30 – uroczyste otwarcie wystawy

3 czerwca 2024 – Gniezno, Plac Przykatedralny, Wzgórze Lecha 
10.00 – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, ul. Mieszka I 27 )
11.00 – uroczyste otwarcie wystawy

4, 5 czerwca 2024 – Częstochowa, Plac Ignacego Daszyńskiego 

4 czerwca, godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy

4 czerwca, godz. 12.00  – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52 )

4 czerwca, godz. 18.00 – wykład prof. UK dr. hab. Jarosława Durki pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)

6, 7 czerwca 2024 – Kraków, Plac Franciszkański naprzeciw Kurii Metropolitalnej 

6 czerwca, godz. 13.00 – uroczyste otwarcie wystawy

6, 7 czerwca – cykliczna prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” na ekranie umiejscowionym w przestrzeni wystawy, na Placu Franciszkańskim

8 czerwca 2024 – Nowy Targ, Rynek Miasta 
12.00 – uroczyste otwarcie wystawy

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter