21 grudnia
sobota
Tomisława, Seweryna, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pola Dialogu - o kobietach, które dokonały aborcji

Ocena: 0
694

– Decyzja aborcyjna to jest śmierć, część kobiety też wtedy umiera. Tu czas nie leczy ran, to jest zbyt głęboki ból i walka duchowa. Tylko Bóg przez prawdę uwalnia i daje im nowe życie – mówiła s. Małgorzata Słomka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, pomagająca kobietom po aborcji.

Debata pt. "Oszukane – prawdziwa cena aborcji" odbyła się 22 listopada w Krakowie w ramach projektu "Pola Dialogu" Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

S. Małgorzata Słomka spędziła dziesięć lat na misjach w Magadanie, gdzie przed laty znajdowały się sowieckie łagry. Towarzyszyła kobietom, które podczas niewolniczej pracy w łagrach były gwałcone i przymuszane do aborcji. Rekolekcje, które głosiła dla nich s. Małgorzata, były jedyną szansą na to, by im pomóc poradzić sobie ze smutkiem, gniewem i brakiem przebaczenia samym sobie. Obecnie pracuje w Piwnicznej-Zdroju, gdzie również prowadzi rekolekcje dla kobiet po aborcji. W każdych spotkaniach uczestniczy około 40 kobiet w wieku od 20 do 80 lat.

– Bardzo to przeżywam co było w moim życiu i co robię teraz w Polsce. W Magadanie żyli ludzie, którzy przeżyli ciężkie lata pracy w obozach – smutni i bez nadziei, tak się zaczęła moja służba i miłość do tych ludzi – mówiła. Siostra podkreśliła, że na początku trudno było zdobyć zaufanie mieszkańców. – Trauma ciężkiego życia w łagrach pozostawiła piętno, ciężko było im pomóc duchowo. Ciężko zrozumieć ból przegranego życia – wyznała.

Na miejscu siostra prowadziła rekolekcje dla kobiet, które przeżywały ból po stracie swoich dzieci. – Niektóre z kobiet były nawet po siedmiu, ośmiu, a nawet po piętnastu aborcjach. To wiązało się z niepłodnością, dlatego w Magadanie nie było drugiego pokolenia – mówiła.

Zdaniem s. Małgorzaty Słomki aborcja to zło, ale na ten problem trzeba spojrzeć od strony kobiet.
– Kobiety latami nie mogły sobie przebaczyć, a samooskarżenia wzrastały. Ja czułam, ze Bóg chce wkroczyć w tę rzeczywistość, uleczyć ją, ale też pokazać prawdę – podkreśliła siostra.

Siostra opowiadała też o kobietach, które z własnego wyboru dokonują aborcji, często z powodów materialnych lub za namową innych osób. – To taka tendencja uciekania od faktu, że się jest matką, wybierając aborcję kobieta sądzi, że zmieni fakt, iż zaistniała jako matka, a to jest kłamstwo. W chwili poczęcia kobieta zostaje matką i aborcja tego nie zmienia. Tej prawdy nie da się cofnąć. Wtedy też jest matką, ale dziecka nienarodzonego – wyjaśniła s. Słomka.

Siostra mówiła, że podczas rekolekcji kobieta nawiązuje kontakt duchowy ze swoim dzieckiem, daje mu w sensie duchowym prawo do życia. – Dają mu tożsamość i nadają mu imię. Dzieci nienarodzone czekają na swoją tożsamość. To proces, który Bóg odsłania i daje uzdrowienie wewnętrzne poprzez to, że kobieta staje w prawdzie i decyduje się na przepracowanie jeszcze raz tego bólu – tłumaczyła. W jej ocenie, kobieta która dokonała aborcji, nigdy nie jest w stanie uciec od prawdy i żyć normalnie ze świadomością tego, co uczyniła.

– Rekolekcje pomagają na nowo wrócić do siebie, ponieważ decyzja aborcyjna to jest śmierć, część kobiety też wtedy umiera. Tu czas nie leczy ran, to jest zbyt głęboki ból i walka duchowa. Tylko Bóg przez prawdę uwalnia i daje nowe życie, poczucie ulgi – tłumaczyła siostra. Według niej, dużym problemem jest to, że lekarze nie mówią o konsekwencjach aborcji i wciąż nie ma też konkretnej terapii dotyczącej syndromu postaborcyjnego, który często dotyczy także mężczyzn. – Na rekolekcjach ten proces jest większy, ponieważ podczas nich pracuje sam Bóg i uzdrawia – mówiła.

„Pola Dialogu” to projekt krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to miejsce podejmujące temat prześladowanych chrześcijan, które jednocześnie stwarza przestrzeń dialogu i spotkań.

Głównym elementem tego miejsca jest stała wystawa pod tytułem: „Współczesne prześladowania Chrześcijan”. Prezentowane są na niej eksponaty przywiezione bezpośrednio z Bliskiego Wschodu, sprofanowane przez ISIS lub rekonstrukcje przedmiotów kultu chrześcijańskiego zniszczonych przez tzw. Państwo Islamskie.

W ramach tej inicjatywy działa kawiarnia, organizowane są wystawy, debaty, projekcje filmowe i spotkania z gośćmi z krajów prześladowań. Zapraszane są również osoby, które aktywnie uczestniczą w publicznej debacie dotyczącej tematu uchodźców, obecnego kryzysu Unii Europejskiej, roli Polski oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 grudnia

Sobota, III tydzień adwentu
Emmanuelu, nasz Królu i Prawodawco,
przyjdź nas zbawić, nasz Panie i Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter