27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nigeria: nasilają się prześladowania chrześcijan

Ocena: 0
894

12 tys. zabitych, 2 tys. zniszczonych kościołów i 1,4 mln uchodźców – ten dramatyczny bilans dotyczy zaledwie ostatniego dziesięciolecia i ilustruje rosnący dramat wyznawców Chrystusa w Nigerii.

fot. Open Doors

Znaleźli się oni w ostatnim czasie na celowniku grupy terrorystycznej Fulani Herdsmen Terrorists (FHT). Choć na Zachodzie jest ona stosunkowo mało znana, to uważa się ją za trzecią najbardziej niebezpieczną organizację islamską działającą w Nigerii, po bojownikach tzw. Państwa Islamskiego i Boko Haram.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówił o tym w Rzymie bp Joseph Bagobiri, ordynariusz diecezji Kafanchan w nigeryjskim stanie Kaduna. Na potwierdzenie rozgrywającego się tam dramatu przywołał on dane dotyczące terenu jego diecezji tylko z ostatnich czterech miesięcy: 53 spalone miasteczka, 808 zabitych, 52 rannych, zniszczono 1422 domy i 16 kościołów.

Jako przyczyny trwających ataków biskup wskazał względy społeczne i religijne. Przypomniał zarazem, że dla wyznawców islamu solą w oku jest znaczący wzrost liczby chrześcijan na tym terenie. W ciągu ostatnich stu lat zwiększyła się ona bowiem z prawie zera do 31 proc. mieszkańców. Ten dynamiczny rozwój jest dla islamistów wystarczającym powodem do prześladowań.

Nigeryjski hierarcha z bólem zauważył, że gdy chodzi o sytuację wyznawców Chrystusa, wspólnota międzynarodowa nie traktuje jego kraju z równą uwagą, jak np. Bliski Wschód. Co więcej, tamtejsi chrześcijanie nie mają nawet wystarczającej opieki miejscowych władz. Stąd też wizyta biskupa w Rzymie, by zwrócić uwagę obserwatorów międzynarodowych i organizacji pomocowych, aby nigeryjscy chrześcijanie nie byli nadal zapomniani dla świata i pozostawieni swemu losowi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter