19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie narzekaj

Ocena: 0
1029

Cechą podstawową by współpracować z innymi, to nie być uciążliwym.

Fot. wikipedia / Domena publiczna

gen. Ulisses Grant

James McPherson, biograf Abrahama Lincolna, opisuje, jak podczas wojny secesyjnej pomimo dużej przewagi w ludziach i uzbrojeniu Północ nie mogła doprowadzić do zakończenia konfliktu. Lincoln, aby wybrać nowego dowódcę, zapytał, który z generałów „nie narzeka”. Okazało, się, że Ulisses Grant spełniał ten wymóg prezydenta. Został awansowany na stopień generała porucznika, pomimo że inni generałowie zarzucali mu alkoholizm. Lincoln poparł działania Granta, twierdząc, że sam zaopatrzyłby innych dowódców w alkohol, gdyby tylko byli tak sprawni jak Grant. Po niedługim czasie Grant w Appomattox przyjął kapitulację generała Roberta Lee. Zapewnił żołnierzy konfederackich, że nie będzie ich aresztował ani sądził, a także wydał im racje żywnościowe z własnych zapasów. Kilka lat później przed prezydenckimi wyborami Grant otrzymał propozycję nominacji zarówno od Demokratów, jak i od Republikanów. Był prezydentem przez dwie kadencje.

Cechą podstawową by współpracować z innymi, to nie być uciążliwym, namolnym, natrętnym, pedantycznym… Te i inne podobne negatywne cechy uwidaczniają się w wiecznym narzekaniu. W życiu codziennym, rodzinnym, zawodowym czy społecznym, jest multum sytuacji, które są nieokreślone w samej swej istocie. Czy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło czy chłodno, czy jest wystarczająco światła czy nie? Czy ktoś mówi zbyt głośno lub pośpiesznie, czy wręcz odwrotnie?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -