4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Londyn: król błogosławiony przez biskupa katolickiego

Ocena: 0
791

Po raz pierwszy od ponad 400 lat katolicki arcybiskup, kard. Vincent Nichols, wziął udział w koronacji króla Anglii. Udzielił także nowemu monarsze błogosławieństwa.

Fot. PAP/EPA/Tolga Akmen

W uroczystości wziął udział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, reprezentując papieża Franciszka wraz z nowo mianowanym nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii, abp. Miguelem Maury Buendía. W koronacji wziął udział również katolicki abp Cardiff, Mark O'Toole oraz bp Hugh Gilbert z Aberdeen w Szkocji oraz abp Armagh i prymas całej Irlandii, Eamon Martin.

Jak przypomniano, 70 lat temu żaden katolik nie miałby prawa wejść do kościoła protestanckiego, a tym bardziej uczestniczyć w nabożeństwie koronacyjnym. Ten znaczący krok jest zdaniem kard. Vincenta Nicholsa owocem relacji ekumenicznych, a jednocześnie poszanowaniem historii Wielkiej Brytanii. Przez wiele wieków przed reformacją koronacja monarchy była ceremonią katolicką. Nadal zawierała ona elementy, które byłyby znane większości katolików, ponieważ występują one w liturgii i celebracji sakramentów.

Arcybiskup Westminsteru zaznaczył, że obecność innych przywódców chrześcijańskich i różnych wspólnot wyznaniowych stanowiła wyraz zaangażowania króla w utrzymanie stylu życia Wielkiej Brytanii, z otwartością na wszystkie wyznania, pozwalając na swobodne wyrażanie wiary w połączeniu z chrześcijańskimi korzeniami narodu. Arcybiskup Westminsteru w ramach uroczystości modlił się o błogosławieństwo dla króla Karola III.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter