10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekstremalne upały dla pół miliarda dzieci

Ocena: 0
231

W porównaniu z resztą świata większość dzieci w Azji Południowej jest narażona na ekstremalne upały. 

Fot. pixabay.com/CCO

Z powodu ekstremalnie wysokich temperatur cierpi 76 proc., czyli 460 mln, osób poniżej 18. roku życia w Afganistanie, Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Malediwach, wynika z raportu opublikowanego 7 sierpnia przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Dla porównania: na całym świecie tylko 32 proc. dzieci jest dotkniętych ekstremalnie wysokimi temperaturami – wynika z analizy opartej na najnowszych dostępnych danych za 2020 r. Przy tym 28 proc. dzieci w Azji Południowej jest narażonych na cztery do pięciu lub więcej fal upałów rocznie.

Biorąc pod uwagę globalną temperaturę wrzenia, dane wyraźnie pokazują, że życie i dobrobyt milionów dzieci w Azji Południowej są coraz bardziej zagrożone falami upałów i wysokimi temperaturami

– powiedział dyrektor regionalny UNICEF w Azji Południowej Sanjay Wijesekera. Szczególne obawy budzą niemowlęta, małe dzieci, dzieci niedożywione i kobiety w ciąży; one są najbardziej narażeni na udar cieplny i inne poważne konsekwencje.

Według UNICEF szczególnie dotknięte upałem są dzieci w pakistańskiej prowincji Sindh. Upał pojawił się niecały rok po niszczycielskich powodziach z sierpnia 2022 r., które zatopiły dużą część południowego Sindhu. Ponad 800 tys. dzieci na obszarach dotkniętych powodzią jest obecnie narażonych na silny stres cieplny w czerwcu.

W maju i czerwcu termometry w prowincji Sindh i części Pendżabu wykazały prawie 50 stopni Celsjusza. Rok po powodzi dziesiątki tysięcy ludzi nadal mieszka w obozach. Z raportu UNICEF wynika, że maju 2022 r. miasto Jacobabad w Sindhu zostało zarejestrowane jako najgorętsze miasto na świecie z temperaturami powyżej 50 stopni Celsjusza. Zaledwie kilka miesięcy później Jacobabad zostało zalane przez powódź stulecia.

Zdaniem ekspertów obecna fala upałów w południowej Azji i w innych częściach świata, a także powódź w Pakistanie są jednym z elementów zmian klimatycznych. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej i europejskiej Służby Meteorologicznej Copernicus lipiec 2023 r. był miesiącem najgorętszym na świecie od tysięcy lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter