21 grudnia
sobota
Tomisława, Seweryna, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekstremalne upały dla pół miliarda dzieci

Ocena: 0
436

W porównaniu z resztą świata większość dzieci w Azji Południowej jest narażona na ekstremalne upały. 

Z powodu ekstremalnie wysokich temperatur cierpi 76 proc., czyli 460 mln, osób poniżej 18. roku życia w Afganistanie, Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Malediwach, wynika z raportu opublikowanego 7 sierpnia przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Dla porównania: na całym świecie tylko 32 proc. dzieci jest dotkniętych ekstremalnie wysokimi temperaturami – wynika z analizy opartej na najnowszych dostępnych danych za 2020 r. Przy tym 28 proc. dzieci w Azji Południowej jest narażonych na cztery do pięciu lub więcej fal upałów rocznie.

Biorąc pod uwagę globalną temperaturę wrzenia, dane wyraźnie pokazują, że życie i dobrobyt milionów dzieci w Azji Południowej są coraz bardziej zagrożone falami upałów i wysokimi temperaturami

– powiedział dyrektor regionalny UNICEF w Azji Południowej Sanjay Wijesekera. Szczególne obawy budzą niemowlęta, małe dzieci, dzieci niedożywione i kobiety w ciąży; one są najbardziej narażeni na udar cieplny i inne poważne konsekwencje.

Według UNICEF szczególnie dotknięte upałem są dzieci w pakistańskiej prowincji Sindh. Upał pojawił się niecały rok po niszczycielskich powodziach z sierpnia 2022 r., które zatopiły dużą część południowego Sindhu. Ponad 800 tys. dzieci na obszarach dotkniętych powodzią jest obecnie narażonych na silny stres cieplny w czerwcu.

W maju i czerwcu termometry w prowincji Sindh i części Pendżabu wykazały prawie 50 stopni Celsjusza. Rok po powodzi dziesiątki tysięcy ludzi nadal mieszka w obozach. Z raportu UNICEF wynika, że maju 2022 r. miasto Jacobabad w Sindhu zostało zarejestrowane jako najgorętsze miasto na świecie z temperaturami powyżej 50 stopni Celsjusza. Zaledwie kilka miesięcy później Jacobabad zostało zalane przez powódź stulecia.

Zdaniem ekspertów obecna fala upałów w południowej Azji i w innych częściach świata, a także powódź w Pakistanie są jednym z elementów zmian klimatycznych. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej i europejskiej Służby Meteorologicznej Copernicus lipiec 2023 r. był miesiącem najgorętszym na świecie od tysięcy lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 grudnia

Sobota, III tydzień adwentu
Emmanuelu, nasz Królu i Prawodawco,
przyjdź nas zbawić, nasz Panie i Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter