Przedstawiamy krótkie informacje o kilku ciekawych inicjatywach z kraju.
Święto małżonków
Ogólnopolski Dzień Męża i Żony, zorganizowany przez Radę Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce, odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej między 7 a 9 lipca. Organizatorzy zachęcają do wspólnej modlitwy dziękczynnej za lata bycia razem, z prośbą o błogosławieństwo dla ich małżeństwa. W planach: konferencja ks. Marka Dziewieckiego, modlitwa przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, warsztaty "NIEidealne małżeństwo". Podczas trzech dni w sanktuarium będą relikwie świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin.
Utalentowani i dofinansowani
110 stypendystów XX edycji programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Młoda Polska, wyłonionych spośród ponad 800 aplikujących, korzysta ze stypendiów o wartości od 27,5 tys. zł do 55 tys. zł. To osoby szczycące się znaczącymi osiągnięciami i dorobkiem artystycznym w swoich dziedzinach: muzyce, sztukach wizualnych, fotografii, literaturze (w tym reportażu dziennikarskim), filmie, tańcu i teatrze. W tym roku stypendyści m.in. realizują filmy krótkometrażowe i spektakle teatralne, wydają płyty, książki, albumy, organizują wystawy, wyposażają pracownie, finansują udział w międzynarodowych konkursach artystycznych czy zakup sprzętu audiowizualnego oraz instrumentów.
Fot. mat. pras./Narodowe Centrum Kultury / Tomasz Kaczor
Dzwony Wołynia
W liście otwartym do polskich biskupów i duchownych blisko 1200 osób m.in. ze środowisk kombatanckich, kresowych, historycznych, samorządowych zwraca się z prośbą, by 11 lipca – w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu – o godz. 12 we wszystkich kościołach Polski rozległy się kościelne dzwony. Miałyby one upamiętnić ofiary rzezi Wołyńskiej, ale też wezwać do godnego ich pochówku. Podczas 70. Rocznicy na apel bp Józefa Guzdka tego dnia w południe odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całej Polsce. Podobnie rocznicę powstania w getcie warszawskicm Archidiecezja Warszawska upamiętnia biciem w dzwony.
W rocznicę pierwszej Eucharystii
- W 2033 r. minie dokładnie dwa tysiące lat od chwili, gdy Jezus celebrował pierwszą Eucharystię wraz z uczniami w Wieczerniku, a także od Jego śmierci na krzyżu, zmartwychwstania i Zesłania Ducha św. Właśnie wtedy z przebitego boku Chrystusa i daru Ducha św. zrodził się Kościół. W tym czasie uczniowie usłyszeli po raz pierwszy słowa: „Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody” - napisał do wiernych biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Ewangelizacją miasta oraz koncertem uwielbienia zainaugurowano w diecezji legnickiej przygotowania do jubileuszu 2033 r.
Jak podkreślają świeccy ewangelizatorzy, to był ważny moment.
Zanim poszliśmy ze świadectwem do ludzi, sami musieliśmy zbudować wspólnotę, poczuć się jednym Kościołem i napełnić się mocą Boga
– podkreślają.
Nie spotkaliśmy się z żadną negatywną czy agresywną reakcją. Czasem słuchaliśmy różnych żali i pretensji. Słuchanie to także ewangelizacja. Z naszej strony wszystkim ofiarowaliśmy modlitwę i duchowe wsparcie. Widać było, że ludzie są spragnieni dobrego słowa
– mówi Agnieszka.