Czerwcowa poprawa opinii o Kościele rzymskokatolickim okazała się tymczasowa – w lipcu notowania tej instytucji ponownie się pogorszyły – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia niespełna połowa badanych (48%), a blisko dwie piąte (38%) ją krytykuje.
Pozytywnie o Kościele częściej niż przeciętnie wypowiadają się ludzie bardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczący w nich kilkakrotnie w tygodniu, a także deklarujący prawicowe poglądy polityczne i zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS. Częściej są to również starsi respondenci (mający 55 lat i więcej), najsłabiej wykształceni i mieszkający na wsi.
Natomiast głosy krytyki przeważają nad aprobatą wśród osób nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum, mających wyższe wykształcenie, mieszkańców średnich i największych miast oraz badanych w wieku 25-44 lat. Wyraźną przewagę ocen złych nad dobrymi obserwujemy ponadto w elektoratach: Wiosny, Platformy Obywatelskiej i PSL.
„O ile w czerwcu wydawało się, że opinie o Kościele będą wracać do poprzedniego poziomu po tym, jak w maju nastąpiło ich znaczne pogorszenie, o tyle w lipcu obserwujemy kolejną falę krytycyzmu wobec tej instytucji” – zauważa CBOS.
Z najnowszych badań wynika także, że w ciągu ostatniego miesiąca obniżyły się notowania obu izb parlamentu, zwłaszcza izby wyższej. Nieco gorzej niż w czerwcu oceniana jest także prezydentura Andrzeja Dudy.
Obecnie pracę posłów ocenia pozytywnie blisko jedna trzecia Polaków (32, spadek o 4 punkty) wypowiada się z aprobatą o pracy senatorów. Niezadowoleni z działalności izby niższej parlamentu stanowią niemal połowę badanych (49, wzrost o 4 punkty).
Nieco gorsze niż przed miesiącem są notowania głowy państwa. W lipcu zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża niespełna sześciu na dziesięciu badanych (58, wzrost o 2 punkty).
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (350) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4–11 lipca na liczącej 1120 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.