Emerytowany metropolita lubelski abp Bolesław Pylak został odznaczony pamiątkowym medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-45”. W latach 1941-1943 przyszły biskup lubelski działał w Batalionach Chłopskich pod pseudonimem „Kalina”.
W imieniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnienie wręczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Ze względu na stan zdrowia 96-letniego hierarchy uroczystość odbyła się w jego mieszkaniu.
Abp Bolesław Pylak jest najstarszym żyjącym biskupem katolickim w Polsce. Urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym. W czasie okupacji, ze względu na dobrą znajomość języka niemieckiego pracował w lokalnym urzędzie gminy. Od 1941 r. używając pseudonimu "Kalina" działał konspiracyjnie w Batalionach Chłopskich.
W wywiadzie udzielonym KAI z okazji 50-lecia święceń biskupich, abp Pylak wspominał, że w walkę z nazistowskim okupantem włączyło się również jego rodzeństwo. – Moja siostra na przykład działała w wywiadzie Armii Krajowej, a ja o tym nie wiedziałem. Sam należałem do Batalionów Chłopskich, gdzie odpowiadałem za mobilizację ludności w momencie uzyskania wolności. Pracując w gminie, miałem dostęp do różnych ksiąg i ewidencji, co ułatwiłoby wykonanie zadania. Oprócz mnie, w BCh działał także mój brat i szwagier, natomiast przyszły szwagier należał do AK. Wszystko odbywało się w absolutnej konspiracji w obawie przed aresztowaniem – wspominał w 2016 r. hierarcha.
W latach 1943-48 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. 29 czerwca 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski. W 1953 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej.
W 1966 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej ze stolicą tytularną w Midice, a 9 lat później został biskupem ordynariuszem tej diecezji.
W związku z reformą administracyjną Kościoła katolickiego w Polsce w 1992 r. został podniesiony do godności pierwszego arcybiskupa metropolity lubelskiego. 29 czerwca 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie otrzymał paliusz z rąk św. Jana Pawła II. Przeszedł na emeryturę 14 czerwca 1997 r.
Abp Pylak jest honorowym obywatelem Lublina. W 2006 r. odbyło się uroczyste odnowienie jego doktoratu na KUL-u, a rok później otrzymał Medal za zasługi dla tej uczelni. W 1986 r. został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a w 1989 Krzyżem Batalionów Chłopskich.