6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15. edycja akcji Tornister Pełen Uśmiechów

Ocena: 0
218

W najbliższą niedzielę, 20 sierpnia, odbędzie się 15. finał ogólnopolskiej akcji Caritas Tornister Pełen Uśmiechów.

Fot. caritas.pl - Tornister Pełen Uśmiechów finał w Przemyślu

Jej celem jest wsparcie dzieci z rodzin potrzebujących. W tym roku akcją objęte zostały również dzieci z Syrii i Libanu. W sumie aż 15 tys. dzieci z Polski i z zagranicy otrzyma wyprawki szkolne.

Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem plecaków, przyborów i książek. Dla wielu polskich rodzin to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu.

Tornister Pełen Uśmiechów to jedna z ważniejszych akcji Caritas Polska skierowanych do dzieci. Od jej rozpoczęcia w 2009 roku Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały najmłodszym ponad 210 tys. skompletowanych wyprawek szkolnych. To wsparcie daje wielu dzieciom możliwość wyrównania szans edukacyjnych, tak ważnych dla ich rozwoju

— powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny uchodźcze, rodziny ukraińskie, a także z ogarniętych kryzysem krajów Bliskiego Wschodu. Z tego względu od siedmiu lat Caritas obejmuje akcją również dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie, dzieci ukraińskie, a od tego roku – również dzieci z Syrii i Libanu.

Wielki finał

Tak jak w latach poprzednich, akcja zakończy się wielkim finałem, który tym razem odbędzie się 20 sierpnia w Starej Birczy koło Przemyśla. Wydarzenie poprowadzi gwiazda i ambasadorka programów Caritas skierowanych do dzieci, Ida Nowakowska.

Podczas tej uroczystości dwóm tysiącom dzieci z województwa podkarpackiego zostaną przekazaną plecaki szkolne, z czego 200 wyprawek szkolnych trafi do dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Jako wójt gminy Bircza w imieniu wszystkich mieszkańców zapraszam na to szczególne wydarzenie, które już o godzinie 10.00 rozpocznie się na stadionie w Starej Birczy

— powiedział Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza.

Do wzięcia udziału w tym radosnym świętowaniu gorąco zaprosił wszystkich także ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.  

W programie przewidziano wiele różnego rodzaju atrakcji dla najmłodszych, jak i całych rodzin, w tym występy orkiestry dętej, pokaz mażoretek, dmuchańce, zjeżdżalnie, animacje, stoiska kół gospodyń wiejskich i wiele innych. Punktem kulminacyjnym będzie rozdanie uczniom wyprawek szkolnych. Spotkanie zakończy się piknikiem rodzinnym, występem Mateusza Mijala i koncertem zespołu Golden Age. Dodam, że już po raz dziesiąty finał akcji organizowany jest na terenie naszej archidiecezji.

W plecakach, które zostaną rozdane podczas finału, najmłodsi znajdą – oprócz wyprawek szkolnych – szczoteczki i pasty do zębów oraz kalendarze z naklejkami zachęcające do regularnej higieny jamy ustnej.

Ważne wsparcie

Akcja od lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku podczas niedzielnego finału sześcioro dzieci otrzyma plecaki przekazane przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę – ze specjalną dedykacją i wiecznym piórem. Takie wyjątkowe wyprawki pojadą także do Libanu, na Ukrainę i Litwę.

W tym roku w akcję zaangażował się również rzecznik Praw Dziecka.

Chcemy, żeby dzieci miały równy start, żeby na początku roku szkolnego miały pełne plecaki, nie tylko uśmiechów, ale i przyborów szkolnych

— powiedział Mikołaj Pawlak.

Tornister Pełen Uśmiechów to przedsięwzięcie organizowane co roku dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz partnerów biznesowych.

Akcję Tornister Pełen Uśmiechów można wesprzeć:

  • przekazując darowiznę na stronie https://caritas.pl/tpu
  • wysyłając SMS o treści TORNISTER pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty TORNISTER)
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter