– Polityka społeczna jest priorytetem, najważniejsza jest inwestycja w człowieka – powiedziała w środę wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło, która wzięła udział w konferencji dotyczącej jubileuszu 100-lecia Polskiej Polityki Społecznej.
– To najważniejsze zadania, byśmy inwestowali w ludzi. Taki był cel mojego rządu, rządu który rozpoczął w 2015 roku – uważam – bardzo ambitną i bardzo odważną reformę polityki społecznej, inne patrzenie na człowieka, patrzenie na ludzi z punktu widzenia tej najważniejszej inwestycji państwa – mówiła Szydło.
Wicepremier podkreśliła, że należy myśleć o rodzinie i szukać rozwiązań, dzięki którym polskie rodziny będą mogły się rozwijać. – Mam nadzieję, że ta moda na rodzinę, którą rozpoczęliśmy, będzie trwać – powiedziała.
Dodała, że choć Polska "świetnie" się rozwija, że perspektywy są coraz lepsze, to są w Polsce regiony, w których nie tylko jest wysoki poziom ubóstwa, bezrobocia, ale przede wszystkim ludzie w tych regionach powinni zobaczyć szansę na to, że w tam też będzie można normalnie, godnie żyć.
Szydło, mówiąc o programach pomocy rodzinom, wymieniła m.in. program "Rodzina 500 plus", który – jak zaznaczyła – nie tylko jest programem pomocy finansowej, ale również programem, dzięki któremu notuje się większą liczbę urodzeń. – Ten program zwrócił przede wszystkim uwagę na samą rodzinę. Ludzie zaczęli o rodzinie w Polsce rozmawiać, zaczęli o tej rodzinie mówić – zauważyła.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska otwierając spotkanie zaprezentowała publikację "Stulecie polskiej polityki społecznej 1918 – 2018" przygotowaną przez ekspertów.
Zapowiedziała, że dzisiejsza konferencja rozpoczyna cykl spotkań poświęconych 100-leciu polskiej polityki społecznej. Podobne konferencje odbędą się w każdym z województw.
Z kolei prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji zwrócił uwagę, że polska polityka społeczna była jednym z priorytetów od chwili odzyskania niepodległości. Przypomniał m.in. o przyznaniu w listopadzie 1918 r przez Józefa Piłsudskiego jednorazowego zasiłku wszystkim robotnikom i pracownikom zakładów przemysłowych, a także o wprowadzonym dwa miesiące później obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym i powołaniu kasy chorych. Prezydent w liście zwrócił również uwagę na wyzwania, jakie aktualnie czekają Polskę.
– Ochrona polskiego rynku pracy i kształtowanie go w taki sposób, by Polska nie była jedynie źródłem taniej siły roboczej, ale krajem nowoczesnym, który rozwija się dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze, w którym można liczyć na odpowiednie wynagrodzenie, to jedno z najpoważniejszych zadań, przed którym stajemy jako państwo – zaznaczył Andrzej Duda.
Wśród kolejnych wyzwań wymienił m.in. postępujące starzenie się społeczeństwa. Dodał, że jest ono zarówno wyzwaniem finansowym jak i cywilizacyjnym. Zwrócił uwagę, że ludziom starszym państwo powinno zapewnić nie tylko godziwe emerytury, ale także dbać o to, by seniorzy "mogli się cieszyć życiem również w jego późniejszych okresach".
W środę w siedzibie MRPiPS zainaugurowano obchody jubileuszu 100-lecia polskiej polityki społecznej. W ramach wydarzenia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało cykl konferencji regionalnych "Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość". Podobne spotkania odbędą się we wszystkich województwach.
Konferencjom towarzyszą prezentacje okolicznościowej publikacji "Stulecie polskiej polityki społecznej 1918-2018" oraz wystawa mobilna "Polityka społeczna w XX-leciu międzywojennym".
Marcin Chomiuk (PAP)