21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt uchwały ws. obrony krzyża skierowany do komisji

Ocena: 5
185

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, że skierował projekt uchwały PiS ws. obrony krzyża do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Fot. PAP/Leszek Szymański

We wtorek na stronie Sejmu opublikowano projekt uchwały izby autorstwa posłów PiS. Napisali w nim, że "Sejm RP apeluje o poszanowanie krzyża".

Jest on symbolem nie tylko wiary, ale także wartości uniwersalnych, obejmujących prawa jednostki, kwestie równości, wolności, prawdy i miłości bliźniego. W Polsce krzyż to również wyraz zachowania pamięci narodowej, symbol miłości ojczyzny i dumy z ponad tysiącletniej polskiej państwowości

– czytamy w projekcie.

Na początku środowych obrad Sejmu posłanka PiS Joanna Lichocka zwróciła się z wnioskiem, aby projekt uchwały ws. obrony krzyża przygotowany przez posłów PiS był procedowany na sali plenarnej, a nie odesłany do komisji.

Lichocka, przywołując treść projektu, powiedziała, że "podejmowane próby usuwania krzyży w szkołach, szpitalach, urzędach i innych instytucjach publicznych w Polsce godzą w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową".

W ostatnich tygodniach próby takie podjął wojewoda lubelski oraz prezydent Warszawy

– dodała.

Oceniła, że "z krzyżem zawsze walczyli wrogowie Polski".

Nie wygracie z krzyżem, nie wygracie z Polakami

– powiedziała Lichocka.

W odpowiedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że skierował projekt uchwały PiS do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Ta decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Prezydium Sejmu

– podkreślił.

Temat obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej wrócił ostatnio w debacie publicznej za sprawą zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie – zakazano wieszania tam krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

W projekcie uchwały, politycy PiS napisali, że "dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiela działania komunistycznych władz, wydając zakaz obecności krzyża w podległych mu instytucjach".

To działania sprzeczne z polską konstytucją, gwarantującą wolność wyznania oraz wyprowadzającą fundamenty polskiej demokracji z wartości, których źródłem jest Bóg. Żaden przedstawiciel władz administracji rządowej ani samorządowej nie jest władny zmieniać zapisów ustawy zasadniczej. Sejm RP wzywa władze Warszawy do zaniechania działań, które uderzają w podstawy polskiego systemu ustrojowego

– czytamy w projekcie uchwały autorstwa posłów PiS. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter