4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa tablica upamiętnia gest solidarności Polaków z Węgrami

Ocena: 0
355

Tablicę upamiętniającą gest solidarności Polaków z Węgrami w 1986 r. odsłonili w środę w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz szef węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövér. Tablica została umieszczona przy Alejach Ujazdowskich, naprzeciw ambasady Węgier.

Autorem projektu tablicy jest prof. Krzysztof Domaradzki, wykonawcami są Robert Adamczyk oraz Paweł Siciński. Na szklanej tablicy zostało umieszczone zdjęcie przedstawiające transparent wywieszony na ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego w 1986 r. z napisem "Węgry 1956 pamiętamy S.". Na tablicy umieszczono również napis: "W tym miejscu, 23 października 1986 r., w 30. rocznicę powstania węgierskiego 1956 roku działacze «Solidarności Walczącej» rozwiesili transparent, przywołując tamtejsze wydarzenia znad Dunaju. Gest ten stanowił jednocześnie dowód umiłowania przez obydwa narody wolności, był symbolem walki z reżimem komunistycznym, tak w 1956 roku, jak i w przeddzień jego upadku".

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił podczas środowej uroczystości, że w życiu narodów wyjątkową rolę odgrywa pamięć. – Mamy obowiązek pamiętać zwłaszcza w czasach trudnych, kiedy wydarzenia żyją tylko w naszej pamięci prywatnej i przekazach rodzinnych – mówił.

Jak zaznaczył, w okresie PRL zakazywano mówić o powstaniu na Węgrzech w 1956 r. Niech ta tablica – mówił Kuchciński – świadczy "o naszej sile ludzkiej i o wspólnocie celów i jedności polsko-węgierskiej". Marszałek Sejmu podziękował również Solidarności Walczącej za odwagę w 1986 r. oraz autorom tablicy za jej wykonanie.

Szef węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövér przypominając wydarzenie z 23 października 1986 r. mówił, że "wolność, za którą tęsknota i chęć jej odzyskania łączyła nas – łączy nas nadal". – Niech da nam Bóg, żeby ta wyhartowana poprzez burze historii przyjaźń nadal żywiła się tak, jak dotychczas – dodał Kövér.

Wieńce pod tablicą złożyli m.in. Marek Kuchciński, László Kövér i prezes IPN Jarosław Szarek.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy zostało zorganizowane przez Węgierski Instytut Kultury we współpracy z ambasadą Węgier w Polsce oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy w ramach roku kultury węgierskiej w Polsce 2016-2017 r. Ideę stworzenia tablicy wsparł też Węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 60. rocznicy rewolucji na Węgrzech 1956 r. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter