18 lipca
środa
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na przesłuchaniu

Ocena: 0
77

Donald Tusk 4 sierpnia zeznawał w warszawskiej prokuraturze w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej. Byłego premiera przesłuchiwano w charakterze świadka w sprawie niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zarzuca się im nieuczestniczenie w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, a także – wbrew obowiązującym przepisom kodeksu postępowania karnego – nieprzeprowadzenie tych sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski. Śledczy chcieli się też dowiedzieć, czy były premier wiedział o współpracy, którą po katastrofie smoleńskiej podjęła Służba Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Prokuratorzy zamierzali też ustalić, czy ewentualne podjęcie współpracy było konsultowane z ówczesnym szefem MON. Pierwotnie przesłuchanie było wyznaczone na 15 marca. Zostało przesunięte na prośbę byłego premiera, bo termin kolidował z obowiązkami szefa Rady Europejskiej. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI