3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Minął rok: Rok rządów PiS-u

Ocena: 0
912

Wśród spełnionych obietnic na pierwszym miejscu wymienia się program 500+, bo z pomocy skorzystało już około 4 mln dzieci.

Kolejny program, Mieszkanie+, ma zwiększyć dostęp do mieszkań osobom o średnich i niskich dochodach. Od 1 września mijającego roku emeryci powyżej 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków; na początek na liście znalazło się ponad 1,2 tys. medykamentów. Realizuje się obietnica prezydenta Andrzeja Dudy o obniżeniu wieku emerytalnego. Minimalna stawka godzinowa na poziomie 12 zł i 15 proc. CIT dla przedsiębiorców zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Wszystkie te działania wymagają nakładów finansowych. Opozycja zarzuca rządowi rozrzutność, rząd szuka oszczędności i uszczelnia system podatkowy. Od 1 lutego wprowadził podatek bankowy, co może przynieść 3,4 mld zł do budżetu. Powstał Jednolity Pakiet Kontrolny dla dużych firm ograniczający wyłudzanie podatku VAT, a także tzw. podatkowy pakiet paliwowy.

Znaczące zmiany dokonują się w systemie edukacji i oświaty. Sześciolatkom zniesiono obowiązek szkolny, a sejm przegłosował już ustawę o likwidacji gimnazjów i przywróceniu ośmiu klas szkoły podstawowej. Ale są też bardzo mocno niepokojące sygnały: środowiska LGBTQ szerzą w szkołach swoją ideologię. Jednym z najgorzej przeprowadzonych projektów okazała się ustawa medialna, stojąca w sprzeczności z obowiązującym prawem. Podobnie stało się z obłożeniem podatkiem sklepów wielkopowierzchniowych, co zostało zakwestionowane przez UE. Niepokojące jest osłabienie tempa rozwoju gospodarczego i inwestycji oraz małe wykorzystanie funduszy unijnych na poziomie regionów.

Obstrukcję spowodowała sprawa Trybunału Konstytucyjnego, rozwiązana dopiero przez wygaśnięcie kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego i powołanie na to stanowisko Julii Przyłębskiej.

Poprawiliśmy nasze bezpieczeństwo na arenie międzynarodowej dzięki postawie Polski i przygotowaniu w Warszawie Szczytu NATO. Dostaliśmy obietnicę wzmocnienia militarnego wschodniej flanki UE. Szczyt NATO oraz ŚDM były sprawdzianem dla polskich służb mundurowych: mimo obaw nie doszło do ataków terrorystycznych. I nawet Marsz Niepodległości przeszedł spokojnie.

 

Czytaj także: Zmiany, zmiany - Irena Świerdzewska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter