25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Człowiek przed polityką

Ocena: 0
756

Najważniejszy jest człowiek – pokazała to jako pedagog, potem dyrektor szkoły, a teraz posłanka niepodporzadkowująca się partyjnym oczekiwaniom.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Wraz z grupą 107 posłów Teresa Wargocka (PiS) podpisała się w 2017 r. pod listem apelującym do Trybunału Konstytucyjnego o nieodkładanie prac nad wnioskiem posła Bartłomieja Wróblewskiego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o ochronie życia w części dotyczącej aborcji ze względu na poważne wady płodu, czyli tzw. przesłanki eugenicznej. Wniosek nie został rozpatrzony do dziś.

– Znamy się od dawna. Byliśmy w tym samym czasie radnymi w sejmiku województwa mazowieckiego. Miałem w Teresie Wargockiej bratnią duszę w sprawach dotyczących polityki prorodzinnej. Na tym szczeblu nie była podejmowana sprawa ochrony życia dzieci nienarodzonych, ale głosowaliśmy na przykład uchwałę o naprotechnologii – mówi poseł Piotr Uściński (PiS), który również podpisał się pod listem do TK. – Teresa Wargocka jest osobą pro-life. Ważny jest dla niej drugi człowiek. Ma dla niego czas, umie słuchać – podkreśla.

Kiedy do władzy doszedł PiS, w podstawie programowej przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” znalazł się zapis, że życie rozpoczyna się od momentu połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. To także zasługa Teresy Wargockiej, w latach 2015-1017 wiceminister edukacji narodowej.

– Znam panią Teresę od czasów jej pierwszej kadencji w sejmie. Wtedy przygotowała ustawę o in vitro zgodną z nauczaniem Kościoła o życiu poczętym, niestety, ustawa napotkała przeciwników i w sejmie nie została przegłosowana – mówi ks. Marian Sobieszek, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim. – Dla niej prawo Boże znaczy właśnie prawo Boże, jest człowiekiem prawym, postępuje zgodnie ze swoim sumieniem. Całym sercem i duszą oddana jest Bogu i sprawom ojczyzny.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -