Ten krótki fragment Ewangelii Łukasza rzuca światło na sposób działalności Jezusa. Pan Jezus chodził i nauczał o Królestwie Bożym. Cały czas był w drodze. Nie czekał, aż ktoś do Niego przyjdzie.
fot. freelyphotos
komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: Klementyna Pawłowicz-Kot
Pierwsze czytanie: 1 Kor 15,12-20
W kolejnym fragmencie Listu do Koryntian Paweł wyjaśnia kwestię związaną ze zmartwychwstaniem wierzących. Dowodzi, że treść orędzia chrześcijańskiego i wiara mają sens jedynie w odniesieniu do zmartwychwstania Chrystusa. Nadzieja zmartwychwstania dla wszystkich wierzących została w sposób symboliczny utrwalona na ikonach w bogatym teologicznie przedstawieniu Zstąpienia do Otchłani. W sztuce bizantyjskiej nosi ono nazwę Anastasis. Centralną postacią obrazu jest Chrystus ubrany w szaty z widocznymi śladami męki na stopach i dłoniach. Pod stopami Zbawiciela przedstawiona jest otchłań, a On sam stoi na skrzyżowanych deskach pozostałych po sforsowaniu bram piekieł, wokół których porozrzucane są symbole zniewolenia: klucze, zamki, łańcuchy, powyginane gwoździe. Chrystus pokazany jest w momencie wyciągania z otchłani Adama i Ewy.
Tradycja o Zstąpieniu do Otchłani nie jest jedynie wizją artystów. Została wyrażona również w tekście Składu Apostolskiego, który mówi o Chrystusie: „umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa”. Troska Boga o wszystkich ludzi zrealizowała się w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Psalm responsoryjny: Ps 17,1bcd.6-7.8 i 15
Dla psalmisty Bóg jest sędzią, do którego się zwraca z nadzieją „rozważenia sprawy”. Wierzy, że Bóg wysłuchuje uczciwej, autentycznej, płynącej z serca modlitwy. Pokłada nadzieję w Jego zbawczą moc i miłosierdzie.
Ewangelia: Łk 8,1-3
Ten krótki fragment Ewangelii Łukasza rzuca światło na sposób działalności Jezusa. Pan Jezus chodził i nauczał o Królestwie Bożym. Cały czas był w drodze. Nie czekał, aż ktoś do Niego przyjdzie. W tych wędrówkach po ziemi palestyńskiej towarzyszyli Mu Apostołowie oraz – co mogło budzić zgorszenie osób postronnych – kobiety. Były wśród nich kobiety znane i majętne, i co warte podkreślenia, nie pełniły roli służących, ale „udzielały ze swego mienia”, co oznacza, że wspierały finansowo działalność Jezusa. Miały tam swoje miejsce i ważną rolę do spełnienia. W późniejszych latach miały swoje naśladowczynie, które wspierały działalność św. Pawła. Współcześnie również rola kobiet w misji ewangelizacyjnej jest niezastąpiona. Już nie tylko mieniem, ale wieloma różnymi umiejętnościami mogą służyć głoszeniu Ewangelii.