23 września
czwartek
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakopane: wakacyjne propozycje kulturalne

Ocena: 2.45
1164

Wystawa "Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum" i Festiwal Organowy - to wakacyjne propozycje, które przygotował zakopiański magistrat.

Fot. festiwale.zakopane.pl

Osią wystawy prezentowanej w ogrodach willi Czerwony Dwór jest Wielka Krokiew - symbol Zakopanego od 1925 roku. Na wystawie na ogrodzeniu Czerwonego Dworu zatytułowanej "Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum" zaprezentowano zdjęcia Wielkiej Krokwi oraz ludzi z nią związanych od jej powstania do chwili obecnej, zaczerpnięte z Narodowego Centrum Cyfrowego, a także zdjęcia wykonane przez Pawła Murzyna. Dodatkowo wykorzystano zdjęcia autorstwa Romana Serafina i Stanisława Momota.

Wielka Krokiew od blisko 100 lat stanowi symbol nie tylko polskiego sportu (Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, Uniwersjady, Puchar Świata). To także miejsce, gdzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, zawody polo na śniegu, opery, wydarzenia sportowe, kulturalne oraz wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi stanowią o wyjątkowości tego miejsca w historii regionu oraz Polski. - Jan Paweł II mówiący pod Wielką Krokwią o wolności i solidarności, poszanowaniu godności oraz praw człowieka, czy Hołd Górali Polskich wygłoszony w 1997 r. przez ówczesnego burmistrza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia wpisały się także do historii Zakopanego oraz Polski - mówi KAI dr Małgorzata Wnuk z Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór.

Wystawę będzie można oglądać do 10 sierpnia.

W okresie wakacyjnym w Zakopanem będzie odbywał się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Historia Festiwalu rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to dzięki staraniom ks. prałata Stanisława Olszówki przeprowadzony został generalny remont organów firmy Rieger w kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Witold Zalewski, organista katedry na Wawelu. Dzięki jego zaangażowaniu w roku 2001odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Festiwal wpisał się wtedy również w obchody upamiętniające stulecie Krzyża na Giewoncie (1901 r.).

Z biegiem lat Festiwal rozwijał się, a koncerty odbywały się również w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy, także w kościele św. Krzyża, w Domu Rekolekcyjnym "Księżówka", w kościele Jezuitów Na Górce, czy w pięknym, drewnianym kościele na Harendzie.

Od 2018 r. dyrektorem festiwalu został Rafał Monita, menadżer kultury, propagujący muzykę m.in. na festiwalach Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy oraz Barok na Spiszu oraz poprzez wydawanie literatury muzycznej. - Repertuar Festiwalu poświęcony muzyce organowej i kameralnej jest tak dobierany, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy mają okazję obcować zarówno z wielkimi dziełami muzyki organowej, granymi przez znakomitych artystów przyjeżdżających z całego świata, jak też wysłuchać świetnej muzyki kameralnej. Festiwal pełni również rolę kulturotwórczą, prezentując ambitne programy zawierające kompozycje inspirowane muzyką podhalańską, góralską - mówi KAI Rafał Monita, dyrektor zakopiańskiego festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem jest jednym z większych festiwali organowych w Polsce, który wpisał się już na dobre w kulturalny kalendarz wydarzeń miasta i stanowi ciekawą, wakacyjną propozycję zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. W 2021 r., po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, obchodzony jest jubileusz Festiwalu – XX-lecie muzyki organowej i kameralnej pod Giewontem. W ramach wydarzenia odbędzie się tylko jeden szczególny koncert w kościele św. Rodziny w Zakopanem. 31 lipca wystąpi organista Michał Markuszewski wspólnie z żeńskim zespołem wokalnym Flores Rosarum.

Inną ciekawą propozycją jest w dniach 12-20 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, w czasie którego wystąpią zespoły góralskie niemal z całego świata. Nie zabraknie i innych atrakcji, jak występy zespołów regionalnych z Podhala.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Zakopanem łącznie z ich programem można znaleźć na specjalnie dedykowanej stronie internetowej: www.festiwale.zakopane.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter