19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: chór katedry we Lwowie ma 45 lat

Ocena: 0
751

Chór lwowskiej katedry obrządku łacińskiego, noszący obecnie imię św. Jana Pawła II, świętuje 45. rocznicę powstania.

2016-10-27 21:57
(KAI/RV) / Lwów, mz

Założony w czasach Związku Radzieckiego był fenomenem na terenie państwa, które walczyło z Kościołem i wszelkiego rodzaju przejawami życia religijnego.

Zespół powstał w 1971 r. i działa nieprzerwanie do dzisiaj pod kierownictwem swego założyciela i dyrygenta Bronisława Pacana. Dzieło to pobłogosławił Sługa Boży o. Rafał Kiernicki, ówczesny proboszcz katedry. W czasach, gdy zakładano ten chór, w mieście były tylko dwie otwarte świątynie katolickie: katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i kościół św. Antoniego na Łyczakowie.

Szczególną rolę chór odegrał na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy w całym kraju wierni odzyskiwali kościoły, a zespół śpiewał podczas pierwszych nabożeństw w zdewastowanych murach świątyń.

Tamte czasy tak wspomina Joanna Pacan-Świetlicka: „Praktycznie w każdym kościele tutaj w okolicach Lwowa, czy to była Żółkiew, czy Jaworów, czy inne miejscowości, braliśmy udział w tej pierwszej Mszy św. Było to niesamowite przeżycie, gdy w zdewastowanych jeszcze murach mogła po raz pierwszy zabrzmieć pieśń «Gloria in excelsis Deo»”.

Repertuar chóru obejmuje dzieła takich wielkich mistrzów, jak Haendel, Bach, Mozart, Beethoven, a także kompozytorów polskich: Gomółki, Gorczyckiego, Moniuszki, Nowowiejskiego. W szczególny sposób chór propaguje twórczość kompozytorów polskich związanych ze Lwowem, takich jak Jana Galla, Wojciecha Kilara, Stanisława Niewiadomskiego czy Andrzeja Nikodemowicza.

W październiku 1996 r. zespół gościł w Watykanie, występując przed Janem Pawłem II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter