„Nie jest łatwo słuchać opinii o sobie, o swoim kraju i Kościele kogoś z zewnątrz”. Rozmowa Glabisz-Pniewskiej przekonuje, że można się różnić, a mimo to próbować zrozumieć swoje racje.
2016-09-14, 17:09 gp, dk / Warszawa (KAI), rk fot. Christopher / Flickr.com / licencja (CC BY 2.0)Książka ta jest opowieścią o dwóch krajach, dla których religia była wielką siłą napędową i tak – wbrew pozorom - pozostało do dziś. Książka, w której w naturalny sposób zawiłe kwestie teologiczno-historyczne przeplatają się z codziennym życiem współczesnych ludzi.
Kwestie podejmowane w rozmowach z Jonathanem Luxmoore’em, angielskim dziennikarzem i korespondentem, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się tematyką kościelną w Europie Wschodniej, inspirowane były tak historycznymi, jak i bieżącymi wydarzeniami w Polsce i Wielkiej Brytanii, zarówno ze świata polityki, jak i Kościoła widzianego w różnych aspektach. Tak więc książka stara się zilustrować otaczające nas zjawiska i próbuje wyjaśnić różnice, kontrasty oraz narosłe od lat uprzedzenia i nieporozumienia, które fałszują obraz naszych narodów i kultur. Ale „Szepty Boga" to także dowód na to, jak wiele nas łączy i jak ogromnie dużo – historycznie i współcześnie – zawdzięczają sobie oba kraje.
Jonathan Luxmoore jest znakomitym rozmówcą, biegłym zarówno w sprawach Kościołów działających w jego kraju, jak i jego historii. Jest przy tym rasowym dziennikarzem, więc nie stroni od politycznego kontekstu – na przykład szkockiego referendum – który chętnie czytelnikowi naświetla.
Autorka z kolei drąży i dociska, czego znakomitym przykładem jest rozdział „Kościół kobiet i kobiety Kościoła”. Od niemal 65 lat przywódcą Kościoła Anglii jest kobieta, co zapewne ułatwiło wejście w rolę anglikańskim „biskupkom”. Czy łatwo przyjęły się wśród wiernych Albionu od grudnia 2014 r.? Czy nieobecność biskupów katolickich na kobiecych święceniach nie była odebrana jako afront?
Jonathan Luxmoore i Małgorzata Glabisz-Pniewska, „Szepty Boga”, Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2016
Jonathan Luxmoore – dziennikarz i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, wieloletni korespondent prasowy brytyjskiego katolickiego tygodnika „The Tablet” oraz współpracownik Catholic News Service (Waszyngton) i Ecumenical News International (Genewa). Autor między innymi The Vatican and the Red Flag (1999), Rethinking Christendom: Europe’s Struggle for Christianity (2005) oraz dwutomowego dzieła The God of the Gulag (2016) o męczennikach systemu komunistycznego. Od wielu lat współpracuje z Polskim Radiem, na którego falach prezentuje między innymi swoje cykliczne felietony. Mieszka w Warszawie i Oksfordzie.
Małgorzata Glabisz-Pniewska – dziennikarka Polskiego Radia, publicystka, absolwentka Wydziału Filozofii ATK w Warszawie. Współpracuje z tygodnikiem „Idziemy”, publikowała także na łamach „Przeglądu Powszechnego”, „Sunday Visitor” (USA) oraz „The Universe” (Wielka Brytania). Autorka audycji i reportaży radiowych między innymi z USA, Wielkiej Brytanii i Bliskiego Wschodu o tematyce religijnej, społecznej i kulturalnej. Mieszka i pracuje w Warszawie.