23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemiana leśnego odludka

Ocena: 0
1400

„Las 4 rano”, film w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, polską premierę miał podczas wrześniowego festiwalu w Gdyni, gdzie został pokazany w konkursie głównym. Jury nie nagrodziło tego utworu, co uważam za skandal. Obraz Kolskiego był jedną z dwóch (obok „Wołynia”) najciekawszych pozycji festiwalu.

fot. Wrocławska Fundacja Filmowa

Jan Jakub Kolski zadebiutował w kinie fabularnym w 1990 roku, mając już pokaźny dorobek w dokumencie. Od tego czasu zrealizował kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych, mających charakter głęboko autorski. Kolski jest bowiem zazwyczaj nie tylko reżyserem, lecz także scenarzystą, operatorem i montażystą. Nigdy jednak w swej twórczości nie osiągnął takiej prawdy emocjonalnej i uczuciowej, jak w dramacie współczesnym „Las 4 rano”, do którego napisał scenariusz (na podstawie własnej książki) wspólnie z aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, odtwarzającym tu główną rolę. Reżyser nie ukrywał w wywiadach, że inspiracją do napisania książki i nakręcenia filmu był ból po utracie córki, która zginęła w wypadku samochodowym.

Majchrzak gra w filmie niejako podwójną rolę. Na początku pojawia się jako arogancki szef w korporacji, używający życia, rozrywek, alkoholu i narkotyków. Pewnego dnia pod wpływem impulsu porzuca pracę. Po kilku latach poznajemy rezultat jego buntu przeciw cywilizacji. Mężczyzna zaszył się w lesie, mieszka w ziemiance, żyje w rytmie przyrody, odżywiając się upolowanymi przez siebie zwierzętami. Żywot leśnego człowieka zakłóca pewnego dnia 13-letnia Jadzia, która przywędrowała do lasu, uciekając od rodziny. Bohater filmu, chcąc nie chcąc, musi się nią zaopiekować, co wyzwala w nim duchową i moralną przemianę. Relacje leśnego odludka z Jadzią stają się coraz głębsze i niemal ojcowskie.

Kolskiemu i świetnie grającemu główną rolę Majchrzakowi udało się wywołać na ekranie wrażenie emocjonalnej i psychologicznej prawdy w ukazaniu więzi pomiędzy postaciami. Film wyróżnia się dynamiką i napięciem psychologicznym, co w nowych polskich utworach wydaje się nieczęstym przypadkiem.

 

„Las 4 rano”, Polska, 2016. Reżyseria: Jan Jakub Kolski. Scenariusz na motywach powieści „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego: Jan Jakub Kolski i Krzysztof Majchrzak. Wykonawcy: Krzysztof Majchrzak, Olga Bołądź, Marysia Blandzi i inni. Dystrybucja: Wrocławska Fundacja Filmowa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter