21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od Bacha do Chopina

Ocena: 0
355

Festiwal muzyczny „Chopin i jego Europa” stał się ważnym wydarzeniem w warszawskim kalendarzu imprez muzycznych i kulturalnych. Jak zwykle, ten świetnie zorganizowany festiwal przebiegał w letniej, luźnej atmosferze, w tym roku pod hasłem „Od Bacha do Chopina”.

fot. pixabay.com


Mimo prezentowanej muzyki poważnej impreza pozbawiona była zbędnej oficjalności i sztywności. W ciągu niespełna trzech tygodni uczestnicy mogli posłuchać utworów Fryderyka Chopina w kontekście dzieł innych kompozytorów europejskich z XVIII i XIX wieku. Zgodnie z podtytułem imprezy w programie znalazło się – oprócz dzieł Chopina – najwięcej utworów Jana Sebastiana Bacha, jednego z mistrzów naszego wielkiego kompozytora.

Usłyszeliśmy więc m.in. Bachowskie koncerty klawesynowe i „Wariacje Goldbergowskie” w wykonaniu Kristiana Bezuidenhouta i Garricka Ohlssona, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku. Na festiwalu wystąpili zresztą stali bywalcy tej imprezy, głównie laureaci Konkursów Chopinowskich oraz inni wybitni pianiści (m.in. Piotr Anderszewski, Szymon Nehring, Yundi i Seong-Jin Cho), muzycy, zespoły i orkiestry. Podkreślić należy zróżnicowanie narodowe zaproszonych gości. Wystąpili artyści z wielu krajów, wspomniani pianiści polscy, amerykańscy i chińscy, ale także rosyjscy i ukraińscy. Muzyka Chopina, o czym przekonujemy się od lat, fascynuje publiczność z kolejnych krajów na świecie, w tym państw dalekowschodnich – Japonii, Republiki Korei i Chin.

Festiwal otworzył Jan Lisiecki, młody pianista polskiego pochodzenia, a po nim występowali kolejno inni muzycy polscy i zagraniczni. Program imprezy był bardzo zróżnicowany, każdy zainteresowany odbiorca mógł znaleźć tu coś dla siebie. Z kompozytorów polskich oprócz Chopina mogliśmy usłyszeć utwory artystów z początków XIX wieku, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina. Jak zwykle były dzieła klasyków europejskich – od Monteverdiego, Mozarta, Beethovena, Liszta do Skriabina i wielu innych. W krótkim felietonie nie sposób omówić całości programu. Mogę jedynie polecić uczestnictwo w przyszłorocznej edycji imprezy.

 

13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa – Od Bacha do Chopina”, Warszawa, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Bazylika św. Krzyża, 12-30 sierpnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter