31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierdzie Boże namalowane na nowo! Fotorelacja z otwarcia wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

Ocena: 5
438

Kilkaset osób przybyło na wczorajszy wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych według wizji s. Faustyny do klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie. Wystawa potrwa do 6 stycznia.

fot. Barbara Stefańska

GALERIA

Dziesięć wizerunków Jezusa Miłosiernego namalowanych przez wybitnych twórców współczesnych odsłonięto w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie. Dzieła zostały stworzone na podstawie wizji zawartych w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej. Organizatorami projektu są Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja i redakcja Teologii Politycznej.

W trakcie wernisażu zaprezentowano wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

Jak podkreślał w trakcie wernisażu Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy, na współczesnych artystach spoczywa ciężar z jednej strony utrwalonej tradycji interpretacji wizji św. Faustyny, z drugiej zaś – pogłębiająca się sekularyzacja, niechęć do Kościoła i brak współczesnej sakralnej sztuki katolickiej w Polsce.

Większość zaprezentowanych na wystawie obrazów niebawem znajdzie się w miejscach kultu. Siedem spośród nich zakupili proboszczowie diecezji warszawsko-praskiej.

Siostra Faustyna Kowalska płakała, patrząc na obraz Eugeniusza Kazimirowskiego, jednak nie z powodu jego kunsztu. Płakała nad wszystkimi, którzy próbują zajrzeć za zasłonę. Płakała nad Leonardem, Rafaelem, Piero della Francesco. Płakała nad Sumą św. Tomasza, Wyznaniami św. Augustyna i Myślami Pascala, gdyż zachodnia sztuka sakralna wymiera. A dziś malarze zgodzili się podjąć ryzyko jej odnowienia

– mówił Karłowicz.

Jeden z uczestniczących w projekcie malarzy, Jarosław Modzelewski, podkreślał, że było to „najtrudniejsze zadanie” w jego malarskim życiu. Przestrzegał, by nie patrzeć na powstałe obrazy jak na „prace konkursowe na najbardziej przekonujący wizerunek Chrystusa”. Jak dodał, stworzenie ich było wielkim wyzwaniem, wymagającym pokory artystów.

W wernisażu wzięli udział hierarchowie: kard. Stanisław Dziwisz i bp Jacek Grzybowski. W swoim wystąpieniu biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zwracał uwagę, że chrześcijaństwo i sztuka spotykają się na wielu płaszczyznach, a łączy je szacunek dla prawdy, dobra, piękna i wolności.

Kultura pozbawiona odniesienia do transcendencji staje się pusta, a chrześcijaństwo bez kultury staje się nieme, niezdolne zrozumieć ani siebie, ani przekazywać tego rozumienia innym

– podkreślał.

Powstałe w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” obrazy mają być pierwszym etapem znacznie większego przedsięwzięcia, które zostało rozplanowane na 21 lat. W ciągu kolejnych 20 lat mają być opracowane tajemnice Różańca.

Wernisaż połączono z premierą książki Izabeli Rutkowskiej, wybitnej badaczki Dzienniczka siostry Faustyny.

Zobacz też:

Jak namalować miłosierdzie?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter