20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak namalować miłosierdzie?

Ocena: 4.7
2411

Czy można oddać piękno Boga i opowiedzieć prawdy wiary językiem współczesnej sztuki?

fot. xhz

Pytanie to towarzyszyło również św. s. Faustynie Kowalskiej. Swój „Dzienniczek” rozpoczyna od słów: „Miłości wiekuista, każesz malować obraz swój święty”. Staraniem jej oraz ks. Michała Sopoćki powstał obraz wykonany przez wileńskiego malarza Eugeniusza Kazimirowskiego. „Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?” – żaliła się Jezusowi po tym, gdy zobaczyła wizerunek. „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce Mojej” – pocieszył ją Pan.

Wkrótce wizerunki Jezusa Miłosiernego przedstawionego według wskazań z „Dzienniczka” rozprzestrzeniły się po całym świecie. Na trwałe wpisały się w naszą kulturę i wyobraźnię; wiszą w kościołach i domach. Chyba najbardziej znany jest obraz Adolfa Hyły, nieco różniący się od dzieła Kazimirowskiego, które obecnie znajduje się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie (dawnym kościele Świętej Trójcy). Ale wyzwanie to podejmowało także wielu innych artystów – nie tylko malarzy. Jednym z najbardziej przejmujących wizerunków jest figura Jezusa Miłosiernego w Warszawie na Kole, wykonana przez prof. Kazimierza Gustawa Zemłę. Jej popiersie prezentujemy na naszej okładce.

 


WYZWANIE DLA TWÓRCÓW

Zachętą do tworzenia nowych propozycji obrazów Jezusa Miłosiernego jest pierwszy etap projektu „Namalować katolicyzm na nowo”, zainicjowanego przez Fundację Świętego Mikołaja, Teologię Polityczną oraz Instytut Kultury św. Jan Pawła II na rzymskim Angelicum. To zaplanowane na szeroką skalę przedsięwzięcie ma na celu opowiadanie prawd wiary językiem współczesnej sztuki.

Artystów do przedsięwzięcia zaprosili malarz prof. Jarosław Modzelewski oraz dr Dorota Lekka, teolog i historyk sztuki. Znaleźli się w nim malarze z najwyższej półki: Beata Stankiewicz, Ignacy Czwartos, Krzysztof Klimek, prof. Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, a także zdolni przedstawiciele młodego pokolenia: Jacek Hajnos OP, Bogna Podbielska, Artur Wąsowski, Wincenty Czwartos.

Zadaniem artystów było wierne odczytanie przesłania Jezusa do s. Faustyny. – Założenia dla malarzy przygotowała dr Izabela Rutkowska, znawczyni „Dzienniczka” – mówi inicjator przedsięwzięcia dr Dariusz Karłowicz, filozof, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Artyści w czasie warsztatów zgłębiali przesłanie Bożego miłosierdzia i zapoznawali się z wcześniejszymi bardziej lub mniej udanymi wizerunkami.

Namalowanie obrazu według wskazówek z „Dzienniczka” to dla nich wielkie wyzwanie artystyczne. Prof. Modzelewski stwierdził wręcz, że „największe, z jakim miał do czynienia”. Dzieła już powstały, lecz w tej chwili jeszcze nie można ich obejrzeć ani publikować, gdyż zostaną zaprezentowane dopiero na planowanej wystawie.

Ignacy Czwartos zaproponował obraz dużego formatu: 2,6 m × 1,4 m. – Wyzwaniem było, skąd wziąć twarz – relacjonuje malarz. Zdecydował się na Całun Turyński. Promienie przedstawił, nawiązując do sztuki średniowiecznej. W przeciwieństwie do znanych nam dotychczas obrazów tło na jego płótnie jest jasne. Pierwsze reakcje pokazują, że obraz robi wrażenie. – Gdy przychodzą ludzie do mojej pracowni, zamiast gadać o swoich sprawach i pić wino, gapią się na obraz – mówi Ignacy Czwartos.

Z kolei o. Jacek Hajnos OP w swojej interpretacji wyakcentował element światła, a napis umieścił na ramie. – Obraz ma być przeznaczony do celów kultu, dlatego trzeba uwzględniać aspekt modlitewny i wrażliwość ludzi chodzących do kościoła – mówi dominikanin i malarz. Jego dzieło zarezerwował już biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski, który od początku wspiera całe przedsięwzięcie.

Dokąd trafią pozostałe obrazy? Trwają rozmowy z grupą proboszczów, bardzo życzliwych wobec projektu – mówi dr Karłowicz, który wyraża wdzięczność za wsparcie bp. Romualdowi Kamińskiemu, bp. Jackowi Grzybowskiemu i proboszczom, w tym ks. Andrzejowi Kuflikowskiemu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka i sekretarz redakcji tygodnika „Idziemy”, absolwentka polonistyki na UJ i politologii


b.stefanska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter